top of page

Všemi dary obdarovaná | Audiokniha


Troufám si tvrdit, že TOHLE je audiokniha roku.

Nemůže tomu být jinak, vždyť se jedná o velmi zdařilou knižní předlohu perfektně převedenou do audioknižní podoby trojicí skvělých herců. Ačkoli je příběh vyprávěn ve třetí osobě, žádná z postav není jednoznačně dominantní. Zřejmě proto režisér Hynek Pekárek zvolil více než jednoho vypravěče. Pasáže, které jsou sondou do duše desetileté Melanie, tak načetla Klára Sedláčková Oltová, dvojice dospělých ženských aktérek se ujala Dana Černá, mužské role převzal Vasil Fridrich.

Melanie žije spolu s dalšími dětmi ve vojenském výzkumném zařízení, kde vládne tvrdý režim. Při každém přesunu musí být spoutaná, a to dokonce i při výuce, kterou má Melanie ráda. Nejoblíbenější jsou však hodiny paní učitelky Justineauové, která dětem vypráví příběhy antických bájí a která velmi záhy rozpozná Melaniin talent a inteligenci. Koho však Melanie nemá ráda, je doktorka Caldwellová. Občas jde některé z dětí na vyšetření a už se nikdy nevrátí. A pak jsou tu vojáci, již si na Melanii občas vybíjejí zlost.

Zpočátku nesmyslný svět, ve kterém jsou děti drženy spoutané a podstupují smrtící procedury, dostává později velmi barvitě popsaný rámec postapokalyptického světa. Melanie od počátku jeví jako normální, to však jen díky její inteligenci a schopnosti sebeovládání. Zdaleka ne všichni spolužáci jsou na tom stejně. A ačkoli počátek "road movie" po nebezpečném světě "tam venku" začíná trochu jako deus ex machina, vůbec to nevadí. Ta největší dobrodružství přeci dostávají říz díky neuvěřitelným shodám okolností.

A teď si představte, že se v jednom autě sejdou oblíbená učitelka, doktorka lačnící po mozcích svých svěřenců, dvojice vojáků a Melanie.


Velmi obdivuji znalosti, které musel autor načerpat, než začal psát verzi doktorky Caldwellové. Ona totiž ví, co se tam venku děje, a veškeré biologické pochody nákazy, jež zdecimovala většinu světa, popisuje velmi věcně, stejně jako používané přístroje a postupy. Doktorka samotná nemá působit jako sympatická osoba, ale její motivace je natolik zřejmá, že je vlastně jednou z nejsnáze pochopitelných postav.

Nechci prozrazovat víc, tuto knihu jednoznačně doporučuji k přečtení nebo poslechu. Audioknižnímu zpracování bych vytkla pouze trochu ostřejší sykavky Kláry Sedláčkové Oltové, které jsou však maličkostí vzhledem k celkovému nadšení, které z Melanie v jejím podání přímo tryská. Dana Černá zvládá rozdílné polohy empatické učitelky Justineauové a exaktní a odměřené doktorky Caldwellové skvěle, stejně jako Vasil Fridrich různá podání zkušeného seržanta Parkse a zelenáče vojína Gallaghera.


Znělky mezi kapitolamy jsou elektronické, krátké a sympatické. Perfektně doplňují atmosféru a já opravdu nenacházím jedinou věc, která by této audioknize ubírala body. 


 

Michael R. Carey

Čtou: Klára Sedláčková Oltová, Dana Černá, Vasil Fridrich

Vydal: OneHotBook, 24. 10. 2016.

Délka: 12 hodin 51 minut

2 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page