top of page

Audioknihy, které se mi přihodily v létě a na podzim

Aktualizováno: 11. 6. 2023

Od jara se potýkám s něčím, co knihomolové nazývají čtecí krizí. A zatímco ještě během jarních měsíců jsem dokázala tomuto fenoménu vzdorovat alespoň díky audioknihám, během léta i tento způsob četby u mě mírně ustal.


V tomto příspěvku chci stručně zhodnotit audioknihy, které se ke mně během uplynulých pěti měsíců dostaly, ať už jako recenzní kousky, nebo prostě proto, že na ně zrovna byla nálada.


Dan Brown: Inferno

V případě této knihy šlo o opakování po necelých sedmi letech. Našla jsem svůj starý MP3 přehrávač, ocenila jeho funkčnost a našla v jeho útrobách právě tuto knihu. Čte ji Miroslav Táborský, svým způsobem neodmyslitelně spjatý s Robertem Langdonem.


Věděla jsem, do čeho jdu, a jako první kniha na prázdniny se jednalo o ideální volbu – najdeme tu klasické cestování po různých koutech světa, tentokrát především Florencie a Istanbul. Škoda, že se už nemůžu nechat překvapit plot twistem.


I když jsou Langdonovky částí publika milovány a částí zatracovány, pro mě se jedná o příjemnou oddechovku, ze které se čtenář či posluchač dozví i něco z historie, přidanou hodnotou je právě hlas Miroslava Táborského, který patří mezi mé oblíbence pro usínání.Radkin Honzák: I v nemoci si buď přítelem

I v nemoci si buď přítelem

Jeden příjemný mužský hlas jsem vystřídala druhým. Knihu předního českého psychiatra Radkina Honzáka totiž načetl Martin Myšička, další z mých oblíbenců, kteří by mi mohli předčítat nákupní seznam a já bych vrněla blahem.


I v nemoci si buď přítelem jsem získala díky spolupráci s Euromedií, konkrétně Témbrem, kterou mi pomohl domluvit Lukáš Vavrečka na předávání ceny Audiokniha roku. Tuto spolupráci jsem bohužel během prázdnin odřekla, jelikož jsem o moc víc než tuto jednu knihu nezvládla poslechnout. A zmínka o ní přichází ještě o pár měsíců později.


Radkin Honzák se v této knize zamýšlí nad tím, jak působí nemoc a bolest na lidskou psychiku, jaké jsou metody zvládání chronického onemocnění, jak si člověk může svým nevhodným smýšlením přitížit a co může okolí udělat pro pohodu dlouhodobě nemocného.


Audioknihu mě i díky hlasu Martina Myšičky bavilo poslouchat, našla jsem v ní několik opravdu zajímavých myšlenek, které mě donutily o daných problémech dále uvažovat, ale celkově z knihy nemám pocit, že by ve mně zanechala hlubší následky.


Petra Stehlíková: Nasterea (Naslouchač #3)


Příběh Ilan, která je Naslouchačem navzdory tomu, že je dívka, pokračuje ve třetím dílu série. Zpoždění mezi vydáním knihy a audioknihy se zkrátilo, a teď už budou audioknižní fanoušci čekat stejně dlouho jako čtenáři.


Nemá cenu příliš popisovat děj, jelikož navazuje na dva předchozí díly. Protagonistka dospívá, navíc se dozvídá nové informace o svých přátelích, bojovnících z Pětadvacítky.


Hlasem audioknihy je stále Jitka Ježková, ta prostě nemohla být vyměněna, bez ní už by kniha nedávala smysl. A tak se stejně jako všichni ostatní fanoušci série budu těšit na čtvrtý díl. So simple.


Laird Barron: Krev je můj chleba


Po audioknize Lairda Barrona jsem sáhla především kvůli hlasu Martina Stránského. Miluju, když můžu usínat za jeho zvuku. Jedná se o druhý kousek, který jsem získala díky spolupráci s Euromedií a nikdy výstup nedodala.


Tahle kniha je skvělá v tom, že umí ukázat nájemného zabijáka jako osobu sympatickou a takovou, které lze fandit. Příběh sám o sobě ale nikterak strhující není. Krev je můj chleba do značné míry táhne Martin Stránský, který jako by se pro podobné role narodil.


Audiokniha je dobře natočená, melodie mezi kapitolami vhodně zakomponované a občas si režie prohrála i se zvuky vysílačky nebo druhého člověka z telefonu. Jednoduché, leč účelné.


Lukáš Vavrečka: Tesla Noir


Knihu Lukáše Vavrečky jsem četla, později jsem s ním řešila možnost natočení audioknihy a tak trochu sdílela jeho radost, když se natočení nakonec ujal Témbr, byť knižní předloha vyšla u Hosta. Vypravěčem se totiž stal autorův oblíbenec, Vasil Fridrich.


Jedná se o jednu z mála knih, které jsem si koupila na CD, a to při příležitosti vydání a autogramiády na odloženém Světě knihy. Aktuálně ji mám rozposlouchanou v autě, kde mám jediný CD přehrávač, který umí MP3.


Tohle dílo se moc povedlo. Jako by kniha vznikla právě pro audio zpracování. Melodie navíc zajišťuje theremin, což četbě dodává fakt super temnou atmosféru.


Patrick Griel: Příběhy z Mezivěku


Tato kniha má také zvláštní příběh o tom, jak se ke mně dostala. Přidělil mi ji šéfredaktor Naposlech.cz s tím, že nikdo jiný tuhle recenzi dělat nemůže. O pár dnů později mi napsal sám autor, že na mě dostal tip od Zaníceného knihkupce z Perlovky, že já čtu fantasy a recenzuji audioknihy, takže bych mohla být vhodným kandidátem na recenzi jeho díla. Byla mi tedy zjevně souzena.


Příběhy z Mezivěku tvoří jednotlivé povídky z post-apokalyptického světa, kde se civilizace vrátila do dob středověku. Tak zhruba. Každý příběh má vlastní postavy a vlastní pointu. Povídky vznikly přímo pro audioknižní zpracování, v současné době tištěnou předlohu neseženete, i když není vyloučeno, že časem vyjde.


Na audioknize se vystřídalo osm hlasů více či méně známých herců. Načtené jsou solidně, i když výkony jednotlivých vypravěčů trochu kolísají. Je škoda, že autor nezakomponoval víc odkazů na náš svět, například kdyby pseudo středověcí lidé nacházeli jako vykopávky kusy naší soudobé technologie.


Marissa Meyer: Instant Karma


Instant karmu jsem si původně půjčila jako tištěnou knihu v knihovně. Musela jsem ji ale vrátit kvůli rezervaci a nestihla dočíst. Takže pokud jsem nechtěla dlouho čekat nebo platit za vlastní výtisk či e-knihu, musela jsem sáhnout po anglické audioknize.


Druhým důvodem, proč jsem se rozhodla pro originální verzi, byla kapitola, ve které dívka jede autem s manuální převodovkou, která byla do češtiny tak špatně přeložená, že jsem se raději rozhodla risknout angličtinu.


Jedná se o příběh středoškolačky, která je donucena dělat projekt se svým úhlavním nepřítelem, ve výsledku dostanou špatnou známku, což ona nechce nechat být. A tak s mladíkem tráví i celé prázdniny, aby ho donutila projekt opravit. Co z toho bude, je patrné už z obálky knihy.


Načtená je solidně, rozuměla jsem téměř všemu. A i když je Marissa Meyer pro mě stále královnou retellingů, ani její contemporary romance není úplně špatná. Takové ideální letní čtení: oddechové a uvěřitelné.


Queer Eye: Love Yourself. Love Your Life


Další knihou z Audible byla pro mě nahrávka partičky známé jako Fab5, tedy průvodců ze seriálu Queer Eye. Zajímavý je především začátek. V něm nejen pětka, ale i producent mluví o samotném natáčení, o tom, jak se dali dohromady, a dozvíme se také příběhy jednotlivých protagonistů. Většina z nich má vlastní knihy, ale třeba v případě Bobbyho Berka je to asi jediné místo, kde najdeme ucelené povídání o jeho dětství a dospívání.


Druhá polovina knihy pro mě byla docela nuda. Každý z pětice dává své tipy, jak sestavit šatník, starat se o pleť, vařit a nakupovat, zkrátka přednáška podle specializace každého z týmu. Po sledování seriálu a poslechu audioknih Tana France a Jonathana Van Nesse mi však tyto kapitoly nic moc nedaly. Na autobiografii Karama Browna se teprve chystám, stejně jako ponořit se do kuchařky Antoniho Porowskiho.


František Kotleta: Underground #2


Pokračování Undergroundu přináší hned dvě velká překvapení: Petr Vachten dostal od Míny padáka a Audiotéka změnila vypravěče audioknihy. Zejména to druhé považuji za obzvláště nešťastný krok. Celou první čtvrtinu knihy jsem si totiž zvykala na nový hlas. Petra Kubese vystřídal Petr Burian.


Taky první zhruba třetina knihy je dost nuda. Je potřeba znovu připomenout pražské poměry a navíc vystavět nový život Petra Vachtena a popsat bídu s nouzí, které momentálně prožívá. Taky vystupují na scénu nové frakce, takže než dojde k pořádné a smysluplné akci, je viditelná část knihy za námi.


Druhá polovina mě ale hodně bavila. Snad i napravila reputaci jak první části, tak i novému hlasu, i když jsem si Burianův projev musela zrychlovat. Díky tomu kniha zabrala výrazně méně než avizovaných devět hodin.


Pavel Bareš: Projekt Kronos


Projekt Kronos je audiokniha, na kterou jsem se nejvíc těšila, ale taky ta, která mě z tohoto výběru nejvíce zklamala. Vycházela postupně na jaře v rámci klubu Audiotéky, teprve po poslední kapitole vyšla jako kompletní audiokniha a až o několik týdnů později se dostala do nabídky konkurenčního Audiolibrixu, odkud ji mám já, a to jako recenzák pro Naposlech.


Důvodem mého zklamání je četba Ondřeje Nováka. Je totiž příšerně pomalá a nehorázně nezáživná. I když najdeme místa, kde se snaží dávat důraz nebo akcenty jednotlivým postavám, příběh této knihy je natolik spletitý, že by unesl rozhodně více než jednoho vypravěče. A na to, aby Novák nahradil více herců, zkrátka nemá.


Projekt Kronos jsem už jednou odložila a začala poslouchat znovu, napodruhé jsem aktuálně asi v polovině a opravdu přemýšlím, že ji nedokončím. Tento způsob zpracování je totiž přesně to, co mě od poslechu audioknih odrazuje. Dostane ještě jednu šanci, myslím ale, že ji raději dočtu v tištěné podobě, kterou mám už od křtu a podepsanou autorem, Pavlem Barešem.


 

Slyšeli jste některou z audioknih? Souhlasíte s mým hodnocením, nebo máte jiný názor? Komentáře jsou vám k dispozici.17 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page