Audioknihy, které se mi přihodily v létě a na podzim

Od jara se potýkám s něčím, co knihomolové nazývají čtecí krizí. A zatímco ještě během jarních měsíců jsem dokázala tomuto fenoménu vzdorovat alespoň díky audioknihám, během léta i tento způsob četby u mě mírně ustal.


V tomto příspěvku chci stručně zhodnotit audioknihy, které se ke mně během uplynulých pěti měsíců dostaly, ať už jako recenzní kousky, nebo prostě proto, že na ně zrovna byla nálada.


Dan Brown: Inferno

V případě této knihy šlo o opakování po necelých sedmi letech. Našla jsem svůj starý MP3 přehrávač, ocenila jeho funkčnost a našla v jeho útrobách právě tuto knihu. Čte ji Miroslav Táborský, svým způsobem neodmyslitelně spjatý s Robertem Langdonem.


Věděla jsem, do čeho jdu, a jako první kniha na prázdniny se jednalo o ideální volbu – najdeme tu klasické cestování po různých koutech světa, tentokrát především Florencie a Istanbul. Škoda, že se už nemůžu nechat překvapit plot twistem.


I když jsou Langdonovky částí publika milovány a částí zatracovány, pro mě se jedná o příjemnou oddechovku, ze které se čtenář či posluchač dozví i něco z historie, přidanou hodnotou je právě hlas Miroslava Táborského, který patří mezi mé oblíbence pro usínání.



Radkin Honzák: I v nemoci si buď přítelem

I v nemoci si buď přítelem

Jeden příjemný mužský hlas jsem vystřídala druhým. Knihu předního českého psychiatra Radkina Honzáka totiž načetl Martin Myšička, další z mých oblíbenců, kteří by mi mohli předčítat nákupní seznam a já bych vrněla blahem.


I v nemoci si buď přítelem jsem získala díky spolupráci s Euromedií, konkrétně Témbrem, kterou mi pomohl domluvit Lukáš Vavrečka na předávání ceny Audiokniha roku. Tuto spolupráci jsem bohužel během prázdnin odřekla, jelikož jsem o moc víc než tuto jednu knihu nezvládla poslechnout. A zmínka o ní přichází ještě o pár měsíců později.


Radkin Honzák se v této knize zamýšlí nad tím, jak působí nemoc a bolest na lidskou psychiku, jaké jsou metody zvládání chronického onemocnění, jak si člověk může svým nevhodným smýšlením přitížit a co může okolí udělat pro pohodu dlouhodobě nemocného.


Audioknihu mě i díky hlasu Martina Myšičky bavilo poslouchat, našla jsem v ní několik opravdu zajímavých myšlenek, které mě donutily o daných problémech dále uvažovat, ale celkově z knihy nemám pocit, že by ve mně zanechala hlubší následky.


Petra Stehlíková: Nasterea (Naslouchač #3)


Příběh Ilan, která je Naslouchačem navzdory tomu, že je dívka, pokračuje ve třetím dílu série. Zpoždění mezi vydáním knihy a audioknihy se zkrátilo, a teď už budou audioknižní fanoušci čekat stejně dlouho jako čtenáři.


Nemá cenu příliš popisovat děj, jelikož navazuje na dva předchozí díly. Protagonistka dospívá, navíc se dozvídá nové informace o svých přátelích, bojovnících z Pětadvacítky.


Hlasem audioknihy je stále Jitka Ježková, ta prostě nemohla být vyměněna, bez ní už by kniha nedávala smysl. A tak se stejně jako všichni ostatní fanoušci série budu těšit na čtvrtý díl. So simple.


Laird Barron: Krev je můj chleba


Po audioknize Lairda Barrona jsem sáhla především kvůli hlasu Martina Stránského. Miluju, když můžu usínat za jeho zvuku. Jedná se o druhý kousek, který jsem získala díky spolupráci s Euromedií a nikdy výstup nedodala.


Tahle kniha je skvělá v tom, že umí ukázat nájemného zabijáka jako osobu sympatickou a takovou, které lze fandit. Příběh sám o sobě ale nikterak strhující není. Krev je můj chleba do značné míry táhne Martin Stránský, který jako by se pro podobné role narodil.


Audiokniha je dobře natočená, melodie mezi kapitolami vhodně zakomponované a občas si režie prohrála i se zvuky vysílačky nebo druhého člověka z telefonu. Jednoduché, leč účelné.


Lukáš Vavrečka: Tesla Noir


Knihu Lukáše Vavrečky jsem četla, později jsem s ním řešila možnost natočení audioknihy a tak trochu sdílela jeho radost, když se natočení nakonec ujal Témbr, byť knižní předloha vyšla u Hosta. Vypravěčem se totiž stal autorův oblíbenec, Vasil Fridrich.


Jedná se o jednu z mála knih, které jsem si koupila na CD, a to při příležitosti vydání a autogramiády na odloženém Světě knihy. Aktuálně ji mám rozposlouchanou v autě, kde mám jediný CD přehrávač, který umí MP3.


Tohle dílo se moc povedlo. Jako by kniha vznikla právě pro audio zpracování. Melodie navíc zajišťuje theremin, což četbě dodává fakt super temnou atmosféru.


Patrick Griel: Příběhy z Mezivěku


Tato kniha má také zvláštní příběh o tom, jak se ke mně dostala. Přidělil mi ji šéfredaktor Naposlech.cz s tím, že nikdo jiný tuhle recenzi dělat nemůže. O pár dnů později mi napsal sám autor, že na mě dostal tip od Zaníceného knihkupce