© 2019 by Aya.

Proudly created in 2015

with Wix.com

Czech Republic

  ​Česko

  Jaké je číst Harryho Pottera ve třiceti

  21.8.2017

  Milé děti,

   

  byl jednou jeden chlapec, který měl nastopit na kouzelnickou školu. Jeho zlý otčím mu však nechtěl předat přijímací dopis.

   

  Také jste si představovali, jak dostanete obálku z Bradavic? Já ne. Ačkoli kniha u nás vyšla v době, kdy jsem přesně spadala do cílové kategorie, Harry Potter mě nikdy nebavil. Nikdy! A to dokonce tak moc, že jsem se stala jeho odpůrkyní (to je něco jako Draco Malfoy). Nemesis.

   

  Knihomolům však neporučíš. Jednou je to slavná kniha, tak se, holka, snaž. Pomohly mi dvě věci: nádherné ilustrované vydání a Humbooklub, tedy společný rereading u přílěžitosti Harryho dvacetiletého výročí. Akorát mně tam chybělo to "re-".

   

   

  Číst Harryho Pottera ve třiceti bylo, po pravdě, místy utrpení. Sice jsem se nepřestávala rozplývat nad všemi těmi obrázky v knize, v příběhu samotném jsem však pociťovala notné mouchy. Další vadou na kráse byla i váha knihy a nechuť ji poškodit, proto jsem v zápětí pořídila i e-knihu

   

  V jejím případě už nemohlo být utrpení rozptylováno ilustracemi, navíc ve verzi z Pottermore docela často chybí mezery tam, kde by měly být nezalomitelné, a tak jsem si to vypila až do dna.

   

  Co se mi na Harry Potterovi líbilo:

  + svět

  + kouzla

  + drak (mám zrovna dračí období)

  + Hagrid

   

  Nelíbilo se mi toho však daleko víc:

  - Hermiona – v dalších dílech je asi skvělá, tady by zasloužila poslat spát bez večeře

  - Snape – proč si z Harryho na první hodině bezdůvodně utahuje?

  - šachy – jak je možné, že o nich celou dobu mluví a pak je jako náhodou potřebují ve finální bitvě?

  - deus ex machina – to jsou všechny ty ostatní věci mimo šachy, které Harry nebo jeho kamarádi získají přesně v tu dobu, kdy je potřebují, viz např. plášť neviditelnosti

  - popisy jídlaSelekci bývají vytýkány popisy šatů, tady se zase neustále hoduje

  - logika – není tam v podstatě žádná – viz např. Snapovo soudcování famfrpálovému zápasu

  - schopnost úsudku hlavních postav – není téměř žádná, viz např. Snapovo soudcování famfrpálovému zápasu či domnělé uřknutí Harryho koštěte

  - Hagrid. Ptáte se, jak může být plusem i mínusem? Jednoduše. Když mluví nespisovně, proč říká věci jako "že jseš taky slavnej"? To "j" tam tahá za oči, uši a všechno mezi tím. "Seš slavnej, vole, ne?"

   

  Po osmi dnech více méně namáhavé práce prokládané čtením Caravalu jsem tedy téměř po dvaceti letech překonala samu sebe a zvítězila nad knihou se jménem Harry Potter v názvu. I tak ten prevít jeden vede asi tak 3:1 (dvě odložené knihy a jedna audio, viz předchozí blogový článek).

   

  Co dál?

   

  Zachtělo se mi dočíst knihu Strážci mého osudu o členech jedné tchajwanské rodiny. Mám však jiné povinnosti, například Použité duše. Ze Strážců tak padla jen jedna kapitola a jede se dál.

   

  Mezi další recenzní kousky, které mě v brzké době čekají, patří Nauč se to!, Co je nového ve vzdělávání a tři knihy Rafaelovy školy. I když jsem ji dostala od autorky pro recenzi na Zeedee, rozhodla jsem si ji nechat pro sebe (a samozřejmě pro Zeedee). Jsou totiž krásné a nikomu je nedám. Jen je teď musím poměrně rychle přečíst...

   

   

   

   

  Please reload

  Výhodné počtení

  Velká lež, velký podfuk a ještě větší podfuk – tři...

  August 23, 2019

  1/5
  Please reload

  Archivní počtení
  Please reload

  Tagy