© 2019 by Aya.

Proudly created in 2015

with Wix.com

Czech Republic

  ​Česko

  O běhání (nejen) se zombíky

  3.3.2015

  Začala jsem běhat.

   

  A je to, velké tajemství je venku.

   

  A neběhám sama, dost často utíkám před zombíky.

   

  Dnes už téměř nepotkáte běžce, který by neměl v uších sluchátka. Hýbat se s hudbou nám připadá přirozené a možná i trochu zábavnější. Zajímalo by mě ale, kolik z běžců, které potkávám, mají v uchu nejen prostý hudební podkres, ale i nějakého osobního kecala, který jim říká, co mají dělat, případně kolik už uběhli.

   

  Od té doby, co vím o aplikaci Zombies, Run!, jsem si říkala: "Kdybych chtěla běhat, pořídím si tuhle záležitost." Při mém rozhodnutí konečně obout tenisky ze základky a pustit se do toho jsem ale narazila na pro mě zajímavější sestru Zombies, Run! - 5K Training. Jedná se o menší a levnější variantu, která slouží k tomu vycičit běžce k uběhnutí prvních pěti kilometrů za osm týdnů (pokud běžec dodrží tréninkový plán).

   

  Příběh začíná tím, že letíte vrtulníkem z vojenské základny do vesnice Abel. Dojde k havárii na místě plném zombíků a vy jako jediní přežijete. Je vaším úkolem zachránit si život a doběhnout do Abelu. Cestou se jen tak mimochodem zastavíte v opuštěném městě, kde z nemocnice vyzvednete balíček lékařského vybavení. Zombíci vás honí až k samotným branám Abelu, v čele s Alice, bývalou běžkyní číslo 5.

   

  První trénink je zdaleka  nejobtížnější, protože pro netrénovaného člověka, který neumí odhadnout své síly, je velmi obtížné znovu zrychlit, když mát za patami zombíky. Celou dobu běžce navádí buď operátor Sam nebo doktorka Maxine Myers. Dostala jsem předívku Runner 5, jelikož ta předchozí jaksi zombifikovala a při mém příchodu do Abelu byla zastřelena. Zabírám tedy její místo.

   

  Začíná trénink. Měli byste se mu věnovat třikrát do týdne. Jedná se o etapový trénink sestávající z deseti minut chůze pro zahřátí, protom se střídá běh a chůze, na konci je potom deset minut volného běhu, kdy se můžete pohybovat, jak chce, hlavně se dostat zpátky. Klidně jen chůzí. Zpočátku nebezpečí nehrozí, ale postupně se vydáváte i za brány Abelu a mění se i poměr běhu a chůze v prostřední části, přidávají se různá cvičení a strečing.

   

  Mám za sebou dva týdny. Po prvních dvou bězích jsem ale byla poněkud rozčarována z toho, že mi aplikace netrasuje, a to i přes to, že jsem jí povolila použít GPS a akcelerometr. Stáhla jsem proto ještě jednu aplikaci, speciálně na trasování - RunKeeper.

   

  Tahle záležitost taky není špatná, sledování trasy zvládá bravurně i s telefonem v kapse. Navíc monitoruje vzdálenost a čas a tohle všechno hlásí do sluchátek, takže lze svoje tempo upravovat a závodit sám se sebou. Obsahuje i vlastní tréninkové plány, včetně uběhnutí pěti kilometrů za osm týdnů. 5K trénink RunKeeperu je ale postavený trochu jinak. Běháte opravdu obden a běhy připomíná, takže když se vám to zrovna dneska nehodí a odběháte si to zítra, stejně máte zmeškaný trénink a další běh si musíte dát už následující den. Celkově mi připadá obtížnější, zejména ty etapové části.

   

  Nevýhodou této aplikace je, že je zdarma, ale při každé možné příležitosti připomíná, že byste si mohli zaplatit plnou verzi. Ta ale není jednorázově splatná, nýbrž na měsíc či rok, a navíc není úplně levná. To, co umí verze zdarma, pro moje účely plně postačuje. Navíc podporuje spárování s náramkem Jawbone UP, takže uběhnuté trasy se přenášejí přímo do jeho aplikace. Není nutné před během UP zapínat, naopak je to nežádoucí, jelikož potom vytvoří duplicitní pohybovou aktivitu.

   

  Zajímavá je ale kombinace RunKeeperu se Zombies, Run! Chvíli kecá jedna ženská (Dr. Myers), chvíli ta druhá (mechanický ženský hlas z RunKeeperu). Zatímco doktorka povídá něco k příběhu, RunKeeper informuje o času, vzdálenosti a tempu. Většinou to není problém, hudba se ztlumí a hlasu je dobře rozumět (byť je vše anglicky, pro dnešní generaci už to asi není problém). Při posledních dvou bězích se mi ale stalo, že zatímco v Zombies Runu probíhal mission debriefing, začala mi do toho ta druhá ženská kecat o čase a vzdálenosti. RunKeeper byl zvukově nahoře, ztlumil nejen hudbu, ale i veškerý další zvuk včetně hlasu. Takže mám z obojího houby.

   

  Naštěstí obě aplikace mají solidní webovou podporu včetně sledování splněných misí, takže si můžu příběh dočíst doma. Už se těším, až si odběhám svých osm týdnů a prvních pět kilometrů a budu mít důvod pořídit si "velkou" verzi Zombies, Run! Mise uvedené ve webovém rozhraní vypadají zajímavě a snad bude fungovat i trasování.

   

  Tak jo. Dopsáno, jdu běhat.

  Please reload

  Výhodné počtení

  Velká lež, velký podfuk a ještě větší podfuk – tři...

  August 23, 2019

  1/5
  Please reload

  Archivní počtení
  Please reload

  Tagy