top of page

Vánoční koleda | Audiokniha


Kdo by neznal klasický vánoční příběh o napravení lakotného Ebenezera Scrooge třemi duchy Vánoc? (To je řečnická otázka, pokud někdo nezná, má další důvod si tuto audioknihu poslechnout.)

Audioknižní zpracování je poměrně krátké, za dvě a půl hodiny máte jasno. Přidanou hodnotou je hlas Josefa Somra, který promlouvá ústy Ebenezera Scrooge. I ostatní postavy jsou v jeho pojetí snadno rozlišitelné a dokonce i na napraveném hříšníkovi je znát změna tónu hlasu.


Josef Somr má velmi specifickou barvu hlasu a způsob projevu, které Vánoční koledu vyzdvihují na vyšší úroveň. Nemohla jsem mu však zapomenout, že skrblíkovo jméno vyslovuje jako "Skuž", ale jen do té doby, než jsem zjistila, že v tomto ohledu je na vině překladatel.

Znělky na začátcích kapitol znějí velmi něžně, jsou tvořeny zvonkohrou často doplněnou o tóny flétny, v některých je obsazen málem celý orchestr. Občas jsem měla pocit, že by mohly být i delší, zejména vzhledem k délce jednotlivých kapitol, jejichž stopáž kolísá mezi dvěma a patnácti minutami. 


Tempo vyprávění je spíše pomalejší, ale v případě takto krátké knihy to vlastně nevadí, navíc o Vánocích si máme odpočinout od hltání nekonečného množství informací.

Mimo skružovitou výslovnost jsem neobjevila jedinou věc, která by mě od této audioknihy odrazovala. Je to zkrátka (před)vánoční klasika s hlubokým ponaučením, v mnoha případech školní četba, kterou je možné touto příjemnou cestou zvládnout. Vánoční koleda a Josef Somr se pro mě stávají ustálenou dvojící vánočních příprav, jejich poslech při pečení cukroví jsem si opravdu užila. 
Charles Dickens

​Čte: Josef Somr

Vydal: Popron, 2010. Délka: 2 hodiny 31 minut.


8 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page