Když je něco dobré/užitečné/zajímavé (nehodící se škrtni), je potřeba se o to podělit. V případě knihy Ukaž, co děláš se Austin Kleon, věrný své vlastní radě „uč, co umíš“, rozhodl podělit o své vlastní tipy, jak se nechat objevit. Ať už jste umělec nebo libovolný jiný typ freelancera, je tato kniha určena právě vám. Od roku 2014 ji můžete mít v papírové verzi, nyní však vyvstává nová možnost a s ní i otázka:
Má cenu pořídit si audioknihu?
Papírová kniha je prostě krásná. Malý čtvercový formát okouzlí svými 223 stranami, z nichž některé obsahují černobílé ilustrace, vývojové diagramy, grafy, celostránkové nadpisy a další legrácky, které ze čtení této publikace udělají ještě zábavnější činnost.
Dozvíte se o deseti drobných radách, které mohou pomoct vašemu podniku. Patří mezi ně výše zmíněné dělení se o know-how, ale také sdílení každodenních drobností, vyprávění dobrých příběhů či pootvírání šuplíku kuriozit. Dále také to, jak přijímat rány, nekrmit trolly, neměnit se v lidský spam a necítit se provinile, pokud vás ostatní začnou považovat za zaprodance.
Autor vše ukazuje na případech z praxe, často vlastních zkušenostech, jeho text je čtivý, lehký a při tom neopakuje dokola stejné rady, jak tomu často v zahraničních populárně naučných publikacích bývá. Pochopení napomáhají právě ilustrace a diagramy. Souvislý text navíc doplňují citáty více či méně známých osobností.
Nová audiokniha
Vydavatelství Jan Melvil umí dělat krásné věci. Své knihy si hýčká, dělá jim dobrou reklamu a má početnou skupinu skalních fanoušků netrpělivě očekávajících další vymazlený titul. Otázkou tak zůstává, proč podobnou péči nevěnuje i svým audioknihám. Kvalita mluveného slova v oblasti osobního rozvoje totiž dlouhodobě zaostává za beletristickou tvorbou, a to zhruba o století vývoje.
Proti předchozí Kleonově audioknize, Kraď jako umělec, jsem měla značné výhrady. Ty se týkaly především přednesu Petra Tlustého, který trpí mnoha vadami řeči a na roli narátora audioknihy je tak absolutně nevhodným kandidátem. Tentokrát u Melvilů vybrali jiný hlas – Ondřeje Halámka.
Jeho projev lze označit za výrazně lepší než v případě Petra Tlustého, nicméně ani tentokrát se nejednalo o nejlepší možnou volbu. I tento narátor trpí drobnými vadami řeči, o bezchybné výslovnosti nemůže být řeč. Umí ale vhodně modulovat výšku hlasu, a tak je možné poslechnout si celou audioknihu na jeden zátah a neztrácet při tom pozornost.
Znělky jsou jednoduché a nikterak originální, rozhodně spíše zapomenutelné, ale text samotný neruší. Vložené citáty celebrit by snesly jinou barvu hlasu nebo zvukařský zásah, aby se výrazněji odlišily od ostatního textu, podobně jako grafické prvky vylepšují papírovou knihu.
Výhodou tohoto podání je ale jednoznačně jeho délka – pouhé dvě hodiny – a možnost opakovat si důležité rady třeba během jízdy v autě.
Závěrem
V tomto případě se jednoznačně přikláním k papírové knize, ale audioknižní zpracování zcela nezavrhuji.
V audioknize bohužel přijdete o odkazy na další knihy, které inspirovaly Austina Kleona, a spoustu roztomilých maličkostí, zejména těch ze závěru knihy, které prostě do zvukové podoby převést nelze.
K tomu, aby se knihy Jana Melvila daly nejen radostně prohlížet, ale i poslouchat, bych doporučila zvážit zaplacení profesionálních herců, dabérů či jiných prověřených audioknižních matadorů, které by ospravedlnilo vyšší cenu audioknihy (srovnejte 199,-Kč za 2 hodiny této a např. 249,- Kč za 9 hodin Setkání s Rámou nebo 329,- Kč za více než 10 hodin Malevilu s 35 herci).
Je znát postupně se zvyšující kvalita melvilovských audioknih, proto věřím, že se na úroveň některých konkurenčních titulů dostanou dříve, než za sto let.
Chcete to i tak risknout? Ukázku najdete zde:
Comments