top of page

Tamařino souhvězdí


Liv se nedostala na svou vysněnou vysokou, kde by se mohla věnovat fotografii, a tak na přání ctižádostivého otce nastoupí na práva. V mezidobí pracuje v kavárně a řeší psychické problémy své spolubydlící, když jí náhle do života vstoupí ONA.


Tamařino souhvězdí je po Černooké druhou knihou mladé české autorky Anny Musilové. Obě knihy mají společné téma psychických poruch, i když tentokrát jimi autorka neobdařila hlavní hrdinku, nýbrž její nejlepší kamarádku. Liv, celým jménem Olivie, se potýká s jiným problémem: nejistotou ve své sexuální orientaci.


Zatímco v nenáviděné škole jí nadbíhá spolužák, ona se každý den těší do kavárny, že tam přijde ta neznámá dáma, která vždy sedí u stejného stolu u stejného okna.


Jednoho dne se Liv naskytne příležitost svou oblíbenou zákaznici vyfotit skrz výlohu. Fotka je to tak skvělá, že obě ženy svede dohromady. Ale na jak dlouho a za jakou cenu?


Autorka mistrně proplétá dvě dějové linie, které od sebe dělí více než rok – současnost a budoucnost, nebo chcete-li minulost a současnost. V jedné sledujeme Liv v jejím pražském životě, kde se hledá, zamilovává a řeší svou budoucnost, zatímco ve druhé se díky deníkovým záznamům vlastně už dozvídáme, jak celé její snažení dopadlo. Přesto je dlouhá cesta oním školním rokem neuvěřitelně napínavá a plná drobných, avšak důležitých událostí nejen v životě Liv, ale i její kamarádky Johany a kamaráda Filipa.


Jsou chvíle, kdy autorka v rámci zachování tempa najednou poskočí v čase o několik týdnů, jindy se posouváme pomalu po jednotlivých dnech. Toto plynutí ilustruje také měnící se počasí, stejně jako Johaniny nálady a problémy s prací během zkouškového období.


Neznámá dáma se dlouho neozývá, a toto napětí je ze stránek knihy velmi silně cítit. Liv neví, co má dělat, proč se cítí tak, jak se cítí, a vše navíc umocňují pocity vylité na první stránky Livina deníku z budoucnosti. Vědět od začátku, že něco nedopadne dobře, ale přesto se do toho pouštět, je výsadou mládí, kterou je takto možné díky knize Tamařino souhvězdí (soukromě přejmenované na Tamařino tajemství) znovu prožívat. A právě kvůli této nejistotě a přerodu mladé dívky do sebejisté fotografky lze knihu řadit mezi young adult literaturu. Přesto je více než vhodnou adeptkou pro čtivo nás, které jsme věkově blíž Tamaře než Liv.


Tamařino souhvězdí pro mě bylo velkým a rozhodně příjemným překvapením. V poslední době pětihvězdičkové hodnocení nedávám často, ale tato kniha si ho zaslouží. Splňuje totiž přesně to, co si od knihy přeji dostat – tedy že mě vtáhne, nepustí a ještě nějakou dobu po dočtení budu o postavách uvažovat a nebudu je chtít propustit ze své hlavy, nebo ještě lépe ze svého srdce.

 

TIP: Černooká nyní jako audiokniha:

Anna Musilová: Tamařino souhvězdí

Vydal: Yoli, 2019

Obálka: Leny Vítková

ISBN: 978-80-7617-976-9

Brožovaná, 320 stran
29 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page