top of page

Svět nad mraky podle Marie Dahvany HeadleyPředstavte si, že se topíte. Nic moc, chápu. A teď si představte, že se topíte a při tom jste na souši, na Zemi, ve Spojených státech současnosti. To by se snad mohlo stát jen nějakému mimozemšťanovi, ne?


Něco takového prožívá Aza Ray prakticky celý svůj život, tedy téměř 16 let. Její nemoc je natolik ojedinělá a neprobádaná, že dostala název právě po ní. Syndrom Aza Ray. Skutečnost je však daleko zajímavější, tím spíš, že hlavní postava knihy již v úvodu prvního dílu umírá. Ten příběh se přeci musí někam ubírat!


Když na podzim roku 2017 vyšel první díl série, Magonie, vzbudil rozporuplné reakce. Téma se nezdálo nikterak originální a prostořeká ironická Aza Ray zdaleka ne každému čtenáři sedla. Dívka, která lapá po vzduchu jako ryba na souši, se vlastním zdravotním stavem nenechává rozhodit. Svou nemoc komentuje s odstupem a cynizmem člověka o poznání staršího. V tom jí zdatně sekunduje dlouholetý kamarád Jason, se kterým tvoří pár pravověrných geeků schopných recitovat zpaměti číslo pí na desítky, ba možná stovky desetinných míst.


Maria Dahvana Headley pro svou hrdinku vymyslela svět, který vás vytáhne do oblak, budete zpívat s ptáky, plachtit s netopýry a možná se i potápět s delfíny a velrybami. Smrt na zemi nemusí znamenat definitivní konec, zejména pokud jste Magoňanka. Jak se to Aze stalo, je vlastně ústřední zápletkou prvního dílu série. Magonie není úchvatná ani tak vlastním příběhem, jako popisem úplně nového světa, který má čtenář možnost objevovat spolu s Azou.


Jedná se o young adult knihu, ve které se mihne tradiční náznak vztahového trojúhelníku, ironická hrdinka si ale i s touto „nepříjemností“ umí poradit. Co však vhání mraky na jinak azurové nebe, je klasická situace typu: nevíš, co máš dělat, ale my tě necháme v tom vymáchat, abychom tě potom mohli poučovat. Nikdo nepřijde a otevřeně dívce, která je ve světě nad mraky nováčkem, nevysvětlí pravidla hry.


Jinak je ale Magonie svěžím vánkem ve fantastickém žánru pro dospívající, snový svět oživují nejen současné reálie včetně mobilů a internetu, ale také pohled z druhé strany – část příběhu totiž vypráví i Azin „něco víc než“ kamarád Jason, který odmítal uvěřit, že je Aza mrtvá. Přiznávám, že jsem v některých pasážích hltala stránky, dokonce i slza ukápla, a tak jsem se těšila i na pokračování – Aerii.Druhý díl série vyšel v českém překladu v polovině května 2018. Autorka v něm čtenáře zavádí do stejného světa za stejnými postavami téměř přesně o rok později. Jason už ví, jak to s Azou bylo, a je ještě geekovatější než v první knize. Také přebírá větší část vyprávění a tvoří v podstatě polovinu celého příběhu. Ale je to právě jeho přehnaná starostlivost o dívku, která již ví, jak se v pozemském světě neutopit, co je oba znovu vhání do dobrodružství.


Tentokrát se ale nepodíváme jen nad mraky. Aerie odhaluje další zákoutí fantazie Marie Dahvany Headley, takže můžeme očekávat nejen na výlet do podzemí, ale i na tajemnou loď plující po skutečném moři, která ukrývá mnohá tajemství vědy a techniky. A přiznávám, bylo toho moc. Teprve z doslovu, ve kterém autorka děkuje za pomoc Chinu Miévillovi, mi došlo, že tohle je víc new weird, než na co jsem byla připravená.


Druhý díl už není jen pohádka o dívce plující nad mraky, Aerie doluje záškodníky z nejtemnějších hlubin fantazie. Zbořil mé představy a dobré pocity z Magonie, ochudil mě o sympatické hlášky obou hrdinů a vzbudil ve mně oprávněnou obavu z případného vzniku třetího dílu. Kam by to vedlo? Ještě jsme nebyli ve vesmíru a v hlubinách moře…


Pokud vás originalita světa Magonie nadchla a nevyhýbáte se ani podivným a experimentálním literárním zážitkům, Aerie bude dobrou volbou. Má však více much než první díl, méně vtipných a sarkastických hlášek a více momentů, ve kterých možná budete přemýšlet o duševním zdraví autorky. Magonii jsem si zamilovala. První kniha obstojí jako samostatný příběh a číst tedy jeho ne tak vyvedené pokračování není nutné.
Knihu Aerie věnovalo nakladatelství Albatros Media pro recenzi na Zeedee.


Vzlétněte také do oblak s knihami přímo od nakladatele:


5 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Geek girl

Comments


bottom of page