top of page

Smrt je mým řemeslem | Audiokniha


Temnými příběhy z dob druhé světové války se neobklopuji záměrně. Přicházejí ke mně samy, a tak jsem se nedávno seznámila s Hanou a nyní i Rudolfem Langem, tedy vlastně Hössem, který stál za utrpením, jež Hanu a její příbuzné postihlo. Až se nechce věřit, že autorem knihy je stejný muž, z jehož pera pochází také brilantní Malevil.


Robert Merle napsal knihu Smrt je mým řemeslem podle zápisků skutečného nacisty, šéfa koncentračního tábora, ve kterém mělo dojít ke konečnému vyřešení židovské otázky, Rudolfa Hösse, a to již v roce 1952. Jeho „hrdina“ se jmenuje Rudolf Lang. Merle se však nezabývá jen onou nechvalně proslulou érou, kniha popisuje životní osudy Rudolfa (bez ohledu na příjmení) od útlého dětství a mapuje tak vývoj německé společnosti od doby ještě před první světovou válkou. A právě tím je pro současného čtenáře či posluchače kniha tolik cenná.


Malý Rudolf trpěl pod tvrdou rukou svého fanaticky zbožného otce, který chtěl, aby se stal knězem. Chlapce však více lákala vojenská kariéra, proto se při první možné příležitosti vydal do války, i když to pro něj znamenalo nedokončit studia. V meziválečných letech se mu dobře nevedlo, můžeme ale sledovat jeho cestu do partaje, která mu v těžkých letech nejen pomohla, kde navíc mohl rozvinout své vlohy, aby se v době druhé světové války stal úspěšným v tom, co dělal a pro co je tolik proslulý – tedy likvidaci židů.


Kniha ukazuje také jeho civilní stránku, rodinné zázemí a zejména ke konci se stává hluboce filozofickou. Obdivuhodnou práci provedl Merle v tom, že pokud čtenář sleduje Rudolfovo počínání opravdu bedlivě, může se stát, že tohoto člověka pochopí. Odpustit nelze, ale hloubka, s jakou se noří do psychologie postavy, umožňuje chápání jednotlivých kroků, motivací a v podstatě bezmyšlenkovité plnění rozkazů.


Audiokniha je jeho řemeslem


Audioknižní zpracování vyšlo v dubnu 2017 v edici Mistři slova, ve které slavné herecké osobnosti načítají knihy, jež je ovlivnily, a pod kterou jsou podepsána vydavatelství Audiotéka a Bookmedia. Merleho knihy se chopil ostravský herec Norbert Lichý a vytvořil více než jedenáctihodinový koncert pro nervy a hlas.


Hlas Norberta Lichého je hluboký a mírně zastřený, už v přirozené poloze se velmi příjemně poslouchá. Potom ale začíná rozehrávat různé role. Z Rudolfova otce, který odsekává jednotlivá slova, a to nejen v přímé řeči, ale také později, kdy na něj Rudolf vzpomíná, doslova běhá mráz po zádech a vyvolává tak možná ještě nepříjemnější pocity, než když se ve druhé polovině knihy nacisté baví o počtu jednotek, které je potřeba zpracovat. Ostatní hlasy již nejsou takto výrazné, některé možná trochu splývají, je však třeba zmínit i to, že je celá kniha vyprávěna ich-formou, proto vzpomínky muže, kterého lze bez nadsázky označit za „nelidskou bestii“, mohou být poněkud odlidštěné.Norbertu Lichému se daří také mnohdy dlouhá německá slova a oslovení komponovat do plynutí textu naprosto přirozeně. Říct však o této knize, že bylo příjemné ji poslouchat, zkrátka není možné. Nemůže za to vypravěč, nýbrž temnota samotného tématu a také zdlouhavost, se kterou autor popisuje meziválečné období. Pro pochopení vývoje situace je jistě nezbytné a jako ilustrace tehdejších poměrů velmi edukativní, přesto zkrátka není tolik chytlavé jako ta hlavní část (audio)knihy, na kterou láká anotace – tedy 2. světová válka a koncentrační tábory. Tomuto tématu se konkrétně věnuje „jenom“ závěrečná třetina knihy.


Jistě není bez zajímavosti, že právě pro své kvalitní zvukové zpracování přihlásilo vydavatelství Bookmedia čtyři ze svých knih z edice Mistři slova do Audioknihy roku 2017 a že se žádná z nich neprobojovala do finále, ačkoli Norbert Lichý zvítězil v kategorii Nejlepší interpret za knihu Den trifidů od odlišného vydavatele. Osobně, jakožto jedna ze členek poroty, přiznávám, že mé hlasy získaly jiné projekty, nicméně právě tento vypravěč mi daleko více sedí ke knize Smrt je mým řemeslem než ke Dni trifidů. Tato kniha však závažností svého tématu rozhodně není pro každého a nelze ji označit za odpočinkovou.


Audioknihu vydává:76 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page