Siri Pettersen: Havraní kruhy budou mít pokračování


Norská autorka oceňované fantasy ságy ve druhé polovině listopadu navštívila Českou republiku. V rozhovoru prozradila, jaký je její vztah k Praze, kávě a Google Earth. Jak složité je stát se spisovatelem z povolání a jak se to Siri podařilo? Rozhovor vznikl u příležitosti autorčiny návštěvy v Praze a poprvé vyšel na Zeedee 30. 11. 2017.


Přivítala mě se slovy: „Tak co, Aleno, máš na mě nějaké divné otázky?“

„Mám připraveno několik otázek a jen některé jsou divné,“ povídám.

„Dobře, mám ráda divné otázky.“

„Ta první, obávám se, není dostatečně divná,“ přiznávám.

„Nemusí být jenom divné. Můžeš mi klást i normální otázky. Je to v pohodě, nebudu za to na tebe útočit.“


Dobře. Je v Norsku možné stát se spisovatelem z povolání?

Všechno je možné. Máme spisovatele na plný úvazek, ale je poměrně obtížné se jím stát.

Když jsem začínala, řekli mi, že jako debutující autorka budu ráda, když prodám 300 až 400 knih. To není mnoho a rozhodně se z toho nedá vyžít. Obvykle trvá několik knih, než spisovatel začne vydělávat. Většina z nich píše detektivky, to asi není překvapení, a potom dětské knihy, romány pro ženy a dokonce i normální knihy s naprostou absencí draků. Myslím, že i Joa Nesbøho si lidé všimli, až když vydal pátou nebo šestou knihu.


V Norsku jsou pro psaní vynikající podmínky – máme různá stipendia a organizace, které spisovatele podporují, například Norla. Ta pomáhá s překlady a zahraničními cestami. Také máme pevnou cenu knih. To znamená, že nové knihy se rok od vydání prodávají za fixní cenu. Nemůžou se dostat do výprodeje ani prodávat levněji, což autorům zaručuje alespoň nějaký stálý příjem, pokud je jejich kniha úspěšná. A knih se netýkají daně.


Norsko je malá země, je nás nějakých pět milionů, což je velikost průměrného evropského předměstí. Pokud píšete opravdu divnou knižní sérii, můžete žít z prodejů na předměstí Londýna, ale ne v Norsku. Mně se to podařilo, jsem spisovatelkou na plný úvazek, ale potkala mě nějaká šílená náhoda. Nikdo nechápe, jak se to stalo.


Víš, kolik knih jsi prodala?

Nemám nejmenší ponětí o tom, kolik knih se prodalo celosvětově, ale v Norsku to bylo nějakých 73 tisíc výtisků. Jenom prvního dílu to bylo něco mezi 35 a 40 tisíci kusy. Myslím, že to je fenomenální úspěch v rámci Norska, to se málokomu stává. Je to jeden ze tří nejlépe prodávaných titulů mého nakladatele. Potkalo mě obrovské štěstí.


Kolik vlastních knih máš doma?

Když napíšete knihu, pošlou vám dvě až tři kopie každého vydání, takže se to nastřádá. Když jsem se naposledy stěhovala, uspořádala jsem garážový výprodej přes internet a zbavila se tak spousty knih. Dneska už je posílají rovnou mé agentce, ale mám jednu knihu každého vydání z každé země, každého jazyka. A také sbírku audioknih.


Když píšeš, posloucháš hudbu?

Ano, poslouchám! Jsem metalák, opravdu miluju metal, ale to, co zrovna poslouchám, závisí na tom, co zrovna píšu. Když přemýšlím nad novými nápady, je to metal. Potom se ale pustím do práce a k tomu je lepší hudba beze slov. Mám ráda soundtracky z filmů a videoher. Například většina druhého a třetího dílu vznikala za zvuků z Assassin’s Creed, které mají úžasnou atmosféru, ale přitom neruší. První díl vznikal za hudby Loreeny McKennitt.


Siri nakukuje do mých poznámek.

Guilty pleasure?


Ano, máš nějaká tajná zakázaná potěšení?

Jsem složená ze samých zakázaných potěšení (smích). Nemyslím si, že bych měla tajemství, to jsem vzdala.


Když mluvíme o knihách, miluju Bohyni v domácnosti od Sophie Kinselly. Tahle autorka se proslavila Shopaholickou sérií, je to super holčičí literatura, takový ten typ, co najdete ve stánku s novinami, takže bych se od ní měla držet dál. Tahle knížka mě ale zasáhla ve správný čas. Četla jsem ji snad třikrát a miluju ji.


Negroni, ten koktejl. I když... (zamyslí se)

Je to jenom potěšení, velmi málo pocitu provinilosti.


Když přemýšlím o pocitu viny, my na severu jsme dost nestydatí. Spíš to cítíme takhle: „Tohle vypadá skvěle, sněz to! Tohle vypadá lákavě, vypij to!“ Necítíme se kvůli tomu špatně.

Ráda si dlouho pospím. Vím, že bych neměla, ale občas to ráda udělám. V sedm ráno většinou nereaguju ani na světlo, ani na vlastní jméno.


Takže jsi spíš noční typ.

Ano, nejlepší čas na psaní je mezi desátou večerní a druhou hodinou ranní, když všichni ostatní spí.


Není to úplně zakázané potěšení, nicméně jsem absolutně závislá na kafi. Často píšu v kavárnách.


Když lidé cestují do cizích měst, obvykle si udělají soupis památek, které chtějí navštívit.

A já? Ne. Já si udělám mapu všech kaváren a potom chodím stylem: „Dobrý kafe, dobrý kafe, hele, kostel, kafe, kafe…"


Takže máš raději kávu než čaj?

Určitě, ale byla jsem i čajový geek. Měla jsem fázi ve svém životě, kdy se všechno točilo okolo čaje. Mé oblíbené jsou čínské, zejména z pohoří Wu Yi, jako oolong nebo da hong pao.

Můj druh (nejsme manželé, ale jsme spolu 26 let, takže říkat mu přítel je divné) miluje japonské čaje.


Zpět ke knihám.


Ano, zpět ke knihám. Mají postavy ve tvých příbězích něco z tebe?

Ano, myslím, že jsem více či méně rovnoměrně rozmělněna mezi všechny z nich. Některé charakteristiky vím, že mám, ale pyšná na ně nejsem. Některé doufám, že mám, a pak jsou tu i takové, které bych si přála mít.


Jedna z věcí, které miluju na Hirce, je její morální páteř. Musí dělat správné věci bez ohledu na cenu, pokud neexistuje alternativa. Nehledá snadnou cestu. Pokud je potřeba něco udělat a je to správné, udělá to.


Občas také cítím, že je ve mně kus Urda, což je vlastně záporák. Takže ano, jsem ve všech postavách, ale to jsou i jiní, abych byla upřímná. Například něco z mého druha má Rime, i když on by to pravděpodobně nerozeznal.


Postavy ve tvých knihách hodně cestují. Navštívila jsi všechna ta místa?

Ne. Google Earth. Nikdy jsem nebyla v Yorku, jenom jsem o něm slyšela a myslím, že je to místo, které bych milovala.


Byla jsem v Benátkách, ale až poté, co kniha vyšla. Na Google Earth jsou záběry pořízené na lodi, takže můžete proplouvat uličkami. Je to úžasné a zároveň děsivé.


Ve druhé knize je scéna ve Stockholmu. Hirka kráčí po mostě. Já jsem po něm nikdy nešla, ale Google Earth ano. Také ho někdo natočil na video a dal na YouTube.


Svět se zmenšil, dělat průzkum je tak o mnoho snazší, i když nic z toho se nevyrovná tomu být na místě a nasávat atmosféru.


A teď jsi v Praze, minimálně podruhé. Dočkáme se příběhu z Prahy?

Jsem si dost jistá, že nějaký napíšu. Je to fantastické město. My na severu nemáme takovou monumentální evropskou architekturu, takže když přijedu do města, jako je Praha, všechno vypadá úchvatně.


Existuje mnoho filmů a knih odehrávajících se v Praze, jednou z mých nejoblíbenějších je fantasy Dcera kostí a dýmu od Laini Taylor.


A na čem pracuješ právě teď?

Před dvěma měsíci mi vyšla kniha Bobla – urban fantasy pro starší děti. Tahle kniha chtěla vzniknout, protlačila si cestu ven a narušovala ostatní projekty. Musela jsem ji dokončit.


Teď pracuju na nové sérii, která následuje Havraní kruhy. Bude nezávislá, nemusíte číst Havraní kruhy, ale plán je takový, že pokud to uděláte, snadno odhalíte souvislosti. Nové postavy, nová místa, ale stále stejný vesmír.


Ódinovo dítě posbíralo několik ocenění. Jak se to podařilo?

Potkalo mě neuvěřitelné štěstí, celá série byla nominovaná na spoustu cen a spoustu jich také vyhrála. Jako první bylo Ódinovo dítě nominováno na norskou Cena knihkupců (Bokhandlerprisen), a to byl trochu šok. Nikdy dřív se to nepodařilo fantasy knize a najednou byl i tenhle žánr ve hře. Otevřelo mi to spoustu dveří, protože to znamenalo, že se kniha líbí lidem, kteří pracují v knihkupectvích – to oni ji nominovali.


Když v Norsku vyšel druhý díl, byli lidé nadšení nebo spíš zmatení?

Byli šokovaní tou změnou scenérie. Nechtěli číst o našem světě. Nakonec to ale fungovalo, protože část se odehrává stále v Ymslandě, takže stále existuje spojení. Druhý díl je vlastně můj nejoblíbenější. Nejvíce věcí se v něm podařilo tak, jak jsem sama chtěla.


Díky za rozhovor!

0 zobrazení
  • White Facebook Icon

Co se tak upsat do newsletteru?

© 2019–2020 Alena Tománková, Česko. alena@kniznibanket.com Proudly created with Wix.com