top of page

Setkání s Rámou | Audiokniha


Klasické dílo science fiction se představuje jako audiokniha. Záhadný objekt se řítí sluneční soustavou a lidstvo 22. století se s tím musí vypořádat. Má tato kniha ještě po téměř půl století od prvního vydání co nabídnout současným čtenářům a posluchačům?


Těžko uvěřit, že Setkání s Rámou poprvé spatřilo světlo světa před více než čtyřiceti lety, a to pouhé čtyři roky po přistání prvních lidí na Měsíci. Arthur C. Clarke v něm sice popisuje svět budoucnosti s vyspělými technologiemi, sám ale žil v době, kdy jejich předchůdci byli ještě v plenkách. O to úchvatnější toto dílo je.


Příběh se odehrává v roce 2131, ve světě, kde se lidstvo rozšířilo nejen na Mars a Měsíc, ale i vzdálenější planety nebo jejich satelity s dostatečně pevným skupenstvím. Objevování stále vzdálenějších vesmírných objektů způsobilo, že již došla jména antických bohů, která lidé objevům s takovou láskou přiřazovali. Nově objevené těleso proto dostalo jméno po božstvu indickém – Rámovi.


Ráma se však nechová jako běžný asteroid a ani tak nevypadá. Bližší průzkumy ukazují, že se tento dokonale válcový objekt řítí sluneční soustavou po přímce a pravidelně rotuje. Nejvyšší čas vyslat lidskou posádku na průzkum!


Příběh astronautů, kteří mají za úkol na Rámovi přistát, je sice „pouze“ lineárním dobrodružstvím skupiny lidí s rozličnými charaktery, přáními a obavami. Zahrnuje však ono objevování dříve nepoznaného, nového a neznámého, co Ráma do naší soustavy přiváží. Kapitoly posádky kapitána Nortona se střídají se zasedáními Organizace spojených planet, protože bez mocenských zákulisních bojů by se žádná vesmírná výprava, tím spíš tohoto významu a velikosti, neobešla.


Postav se v knize míhá opravdu velké množství, avšak jen málokterá má hlubší význam než několik málo členů posádky a zejména její kapitán. Mohl by být typickým klaďasem, ale není, nebo alespoň podle současných společenských měřítek. Vždyť kdo jiný by si mohl dovolit vydržovat jednu manželku na Zemi a druhou na Marsu? Autor se místo popisu lidí zaměřil na popis prostředí, tedy Rámy – ten je zde hlavní postavou.


Vesmírné plavidlo vypadá jako bojler velikosti asteroidu, který navíc rotuje. Díky tomu má i nějakou gravitaci, ta je však závislá na místě, kde se právě nacházíte. Pro pochopení, jak tento objekt vlastně funguje, je užitečné pamatovat si pár věcí z hodin fyziky a tyto vědomosti okořenit notnou dávkou fantazie.


Příběh končí poměrně uzavřeně, i když některé otázky zůstávají nezodpovězené. Není však nutné hledat další díly, které vyšly o mnoho let později. První setkání s Rámou zůstane vždycky jen jedno.


Martin Myšička, foto: Alena Tománková

Důvodem, pro který byste měli sáhnout po téměř půl století staré knize, je její nová verze v audioknižní podobě. Vychází z tradičního překladu Zdeňka Volného a do příběhu vnáší nejen hlas Martina Myšičky, ale i znělky, které vás do kosmu přenesou.


Martin Myšička se všech svých rolí zhostil se ctí, jeho projev je však nejvíce sedí na uměřeného vypravěče. Nejblíže má ke kapitánu Nortonovi, pokusy o změnu barvy hlasu pro další postavy jsou minimální. V mnoha chvílích mu pomáhají různé efekty: zastřený hlas z vysílačky, dlouhé echo při meziplanetárních rozpravách apod. Přitom právě zasedání Organizace spojených planet celá vedená s ozvěnou nedávají příliš smysl – její zástupci znějí jako ve velkém, opravdu velkém sále. Přitom je to jen pár lidí sedících kolem stolu. Možná je ale na Měsíci jiná akustika? Možná by posluchač jinak nepoznal, že se nachází v jiné dějové linii?


Pokud ale upřednostňujete prostá čtení před dramatizacemi, Setkání s Rámou vás v tomto ohledu nezklame. Myšičkův projev je totiž příjemný a jedinou vadou na kráse se tak mohou zdát trochu výraznější sykavky, které však vyniknou pouze v nejmenších sluchátkách.Co ale rozhodně stojí za více než drobnou zmínku, jsou znělky mezi kapitolami. Pro milovníky filmových soundtracků a elektronické hudby s prvky klasického orchestru se jedná o působivý počin hodný samostatného alba. Posluchačům vhodně uvozují dramatickou a tajemnou atmosféru, přitom svou délkou nezačínají nudit.


Setkání s Rámou v audioknižní podobě se tak doporučuji jako ideálního společníka na letní dovolenou. Můžete cestovat do Chorvatska a při tom se procházet po vzdálených vesmírných tělesech. Vydavatelství Walker & Volf tuto klasiku science fiction představuje novému publiku velmi zdařile a téměř až s posvátnou úctou.Audioknihu pořídíte zde:42 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page