top of page

Selekce | Trilogie


Rozhodla jsem se pojmout tuto recenzi jako celek, protože i já jsem všechny tři knihy četla na jeden zátah. Jistě se nejedná o žádný heroický výkon, trojice knih není ani moc silná a dohromady vyšly též v jednom boxu – celkem 848 stran.

Svět, který Kiera Cass vytvořila, se v mnohém podobá našemu, tak zhruba koncem 80. let, některé prvky jsou však mladší (mobilní telefon). Lidé tam jezdí auty a vlaky, létají letadly, dívají se na televizi a čtou časopisy, přesto má ale hlavní hrdinka první Vánoce z počítače, který funguje jako knihovní katalog.

Celá společnost státu Illeá je založena na kastovním systému. Záhy se čtenář dozví o zakázaných dějepisných knihách a čtvrté světové válce. S tímhle světem rozhodně není něco v pořádku, dal by se zařadit mezi postapokalyptické vize, přesto je Selekce spíše pohádkou, protože...


...každá dívka ráda sní a chtěla by aspoň na chvíli být princeznou. Americe a dalším 34 dívkám se to podařilo. America je však jiná. Do Selekce se jí vůbec nechtělo a o prince nemá zájem, protože "tam venku" už kluka má. A nebo ne?

Mít sex před svatbou je v tomto světě trestným činem, a tak si America s Aspenem, klukem, který je sice sexy, ale z nižší kasty, musí dávat sakra pozor, aby zůstali jen u líbání. Těsně před jejím vstupem do Selekce jí však Aspen dal košem. Zdánlivě volná America však ani tak nehodlá dát princi Maxonovi nic zadarmo. Vlastně si to u ní docela vyžírá.

America je, aspoň co se vztahu k mužům týče, velmi nerozhodná. O čem jiném by ale celá trilogie měla být? Ó ano, o soutěži o princovo srdce.

Dívky se předvádějí v krásných šatech, občas mluví do kamery jako v pravé reality show a mezi tím některé z nich chodí na soukromé schůzky. Potom jich princ pár pošle domů a kolečko se opakuje. Vlastně by to mohla být docela nuda, kdyby nebylo intrik mezi dívkami a Američiny nerozhodnosti. Ta se prudce zhorší po té, co je Aspen odveden na vojnu a jako zázrakem se stane palácovým strážcem. Mohou se tak potkávat prakticky denně.

Příběh obsahuje mnoho silných momentů - první vyřazení, veřejné bičování Američiny nejlepší kamarádky, královy výhružky. Do toho na palác často útočí rebelové, takže i několikrát za díl se všichni běží schovat do podzemního úkrytu a America má spoustu času strachovat se o Aspena, ačkoli sedí v jedné místnosti s Maxonem.

Příběh má také pár slabin. Už jsem se zmiňovala, že je America strašně nerozhodná? Lidé spolu neumí mluvit, neumí si říct, co a jak, a pak jsou vyvedení z míry, že to ten druhý neví. Asi jsou zkrátka moc mladí. Děj obsahuje nápadné množství jevů známých jako "deus ex machina" a je to opravdu hodně vidět. Popisy šatů jsou super, ale popisy jednotlivých schůzek prakticky chybí, zejména když se týkají ostatních dívek. Příběhu by možná pomohl druhý pohled – Maxonův. Co ho vedlo k tomu, že vyřadil zrovna tyto mladé dámy?

Neuvěřitelná je skutečnost, že Maxon, ač mladý dospělý muž, tělesně zdatný, se nechává zastrašovat a fyzicky týrat vlastním otcem, byť je to král. Pomsta bude pomalá, ale nastane až koncem poslední knihy, nebo spíše po ní. Většina soutěžících se potom chová dostatečně pubertálně na to, aby jim čtenář hádal nižší věk.

Dějová linie s rebely je rozhodně zajímavá a dovolí nám nahlédnout do fungování světa a pozadí vládnutí říši. Jednou ze silných a uvěřitelných postav je Celesta, modelka, která si je jistá svým postavením, a jedině sňatek s princem jí může na společenském žebříčku pomoci. Její intriky jsou však popsány spíše na konci třetího dílu, takže místo přímého potýkání se s následky se najednou dozvídáme: "Jo, a to jsi věděla, že jsem tamté nasypala do bot střepy?" Škoda málo využitého potenciálu a nesnáším autorku za to, co jí na konci provedla.

Ostatní dívky bohužel trochu splývají v jednolitou masu. Mimo Americu a Celestu si nevzpomenu na jinou z nich, než že jedna měla spojenectví s Asií a jedna s rebely. Celkový dojem je bohužel trochu přebit Dcerou, a to v každém ohledu.

Závěr trilogie je až moc. Moc všechno. Moc nápadný. Moc kýčovitý. Moc vražedný. Moc málo překvapivý. Protože stejně všichni víme, že si Maxon Ameriku vezme. Protože stejně máme Dceru dávno doma, nebo jsme aspoň četli anotaci.

Trilogii Selekce jsem původně vůbec neplánovala číst, ale jsem ráda, že se tak stalo. I přes výše zmíněné kiksy se jedná vlastně o docela milou pohádku pro dívky mladé alespoň duší. Kluky by popisy šatů a ženského tlachání asi moc nebavily.


 

První díl, Selekci, už nyní najdete také jako audioknihu: 

SELEKCE

Kiera Cass

​Překlad: Jana Doležalová-Montorio

Vydal: CooBoo, 2014. ISBN: 978-80-7447-624-2

Brožovaná: CooBoo, 2019. ISBN: 978-80-7544-772-2

Elita

​Překlad: Jana Doležalová-Montorio

Vydal: CooBoo, 2015. ISBN: 978-80-7447-861-1

Brožovaná: CooBoo, 2019. ISBN: 978-80-7544-822-4

První

​Překlad: Jana Doležalová-Montorio

Vydal: CooBoo, 2015. ISBN: 978-80-7447-100-1

Brožovaná: CooBoo, 2019. ISBN: 978-80-7544-874-3

 
45 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Geek girl

Comments


bottom of page