top of page

Sběratel kostí & Tanečník | Audioknihy


První příběh s Lincolnem Rhymem a Amélií Sachsovou jsem četla v době, kdy mi ještě nebylo 15 let. A byla jsem z něj unešená.

Dnes dávám jen 80%.

Snad už pro mě nebyl příběh tolik překvapivý, protože jsem si i po těch dlouhých letech pamatovala, kdo je pachatel (tak moc mě tato kniha tehdy poznamenala!). Snad už mám více zkušeností a spoustu jsem toho přečetla, proto jsem se necítila unešená prostředím (neznámým Manhattanem či policejním vyšetřováním).

Do značné míry za to ale může přednes Jana Vondráčka. Jeho hlas se do role velmi hodí, je příjemný, plynulý a bez přeřeků. Co mi však velmi vadilo, byla občasná nekonzistence jeho tónu se čteným dějem.

Zejména je to patrné v místě, kdy Amélie poprvé sama prohledává místo činu. Rhyme jí dává pokyny, ona je vyděšená a znechucená. Ačkoli uvozovací věta praví, že něco Rhyme řekl téměř nevzrušeně, Vondráček se zdá vzrušeným až dost. Zejména tato scéna se podle mého vyloženě nepovedla, podobná situace se ještě jednou opakuje ke konci děje, kdy je ještě navíc slyšet otáčení papíru, ze kterého herec čte.

Takže, pane režisére, prosím, nespěte u své práce a věřím, že další knihy s Linconem budou skvostné.


 

Tanečník. Nájemný vrah, který straší Lincolna Rhyma už pěkně dlouhou dobu. Kniha, která se českým čtenářům představila před osmnácti lety. Nyní se jim dostává i do uší díky hlasu Jana Vondráčka.


Druhý případ, ve kterém spojí své síly tělesně postižený detektiv a krásná policistka s německými kořeny, má v sobě mnoho prvků, jež by se daly označit za typické pro Jefferyho Deavera. Díváme se tak do hlavy nejen Lincolnu Rhymovi a Amélii Sachsové, ale i pachateli a jeho obětem. Vyšetřování několikrát změní směr, je plné přetvářky a skrývání, každou chvíli je na koni někdo jiný, aby se opět, podobně jako u předchozího Sběratele kostí, ukázal být hlavním záporákem úplně někdo jiný.

S Tanečníkem měl Lincoln Rhyme dostaveníčko již v minulosti, tenkrát mu ale utekl. Nyní ho Lincoln upoutaný na invalidní vozík nehodlá nechat proklouznout. Obětí jsou tentokrát představitelé letecké společnosti, které hrozí krach. Proč si ale někdo objednal jejich vraždu?


Nájemný zabiják má také své problémy. Zatímco detektivové jej nazývají Tanečníkem, protože jeho pravá totožnost je neznámá, on se potýká se svými fóbiemi a Lincolnem Červem. A jeho poslední oběť mu kvůli němu stále uniká.


Nemilosrdný souboj dvou brilantních mozků by snad nemohl zaznít jiným hlasem, než Jana Vondráčka. Ten již našel tón pro všechny hlavní postavy, zejména Lincolna, ale i Amélii a další. Novým a zcela odlišným projevem vybavil i samotného Tanečníka, který sice zní trochu jinak v přestrojení a po odhalení, ale i tak je stále možné ho jednoznačně odlišit od ostatních postav.


V tomto ohledu odvedli jak vypravěč, tak i režisér brilantní práci.Nevyhnu se však výtce ohledně výslovnosti některých místních názvů. V první polovině knihy se tak ocitáme na Upper East Side, kterou však Vondráček vyslovuje jako "jupr". Ve druhé polovině se již jedná o poněkud očekávanější "apr íst sajd".


Co však této knize nelze upřít, je vysoká kvalita znělek mezi kapitolami. Jsou sice trochu delší, což mi u jiných knih nevyhovuje, v případě Tanečníka však smekám a poslouchám doslova s nábožnou úctou. V úvodu je navíc melodie spojena se znělkou vydavatelství OneHotBook do velmi praktické libozvučné kompozice.


Druhý případ Lincolna Rhyma za téměř dvacet let od sepsání získal jistou patinu kvůli zastaralým technologiím, jedná se ale o pravou tvrdou americkou policejní práci. Kniha je o to zajímavější, že její pokračování jsou živá, stále vycházejí nové díly a šance, že Jeffery Deaver právě v této chvílí pracuje na třináctém díle, je poměrně vysoká. Lincoln Rhyme tak má náskok i před Harrym Holem od Joa Nesbøho.


Přečíst si knihu proto může být zajímavé, ale poslech této audioknižní verze považuji za nutnost. Díky Janu Vondráčkovi je Lincoln Rhyme živější než kdy dřív (Denzel Washington promine).

 
Jan Vondráček. Foto: OneHotBook

SBĚRATEL KOSTÍ

Lincoln Rhyme #1

Jeffery Deaver

Čte: Jan Vondráček

Vydal: OneHotBook, 2015. Délka: 12 hodin 13 minut

Režie: Michal BurešTANEČNÍK

Lincoln Rhyme #2

Jeffery Deaver

Čte: Jan Vondráček

Vydal: OneHotBook, 2017. Délka: 10 hodin 54 minut

Režie: Michal Bureš

Překlad: Jiří Kobělka

 


112 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Yorumlar


bottom of page