top of page

Holka, vzchop se!

Aktualizováno: 29. 11. 2022


Rachel Hollis je bloggerka, motivační řečnice, ředitelka mediální společnosti, máma čtyř dětí a díky knize Holka, vzchop se! (orig. Girl Wash Your Face, 2018) taky bestsellerová autorka self-help literatury. Český překlad vydal ANAG v září roku 2020, poměrně zvláštní shodou okolností právě v době, kdy autorka oznámila, že se rozvádí. V jejím případě, a zejména v souvislosti s touto knihou, to lze považovat za opravdu zvláštní, možná dokonce šokující. Proč je tomu tak, lze pochopit z její životní cesty – zkrátka je nutné přečíst si tuto knihu.


Podtitul knihy zní Nevěř lžím o tom, kdo jsi, a buď sama sebou. Na lžích je postavený celý koncept tohoto díla. Rachel vyjmenovává dvacet nejčastějších smyšlenek, kterým dívky a ženy často věří a které jsou toxické pro jejich rozvoj. Na příkladech z vlastního života ukazuje, jak i ona sama jim často propadala, co ji to stálo a jakým způsobem si uvědomila, že se jedná o lež. Jedná se tak v podstatě o částečnou autobiografii.


Některá témata nejsou na první pohled zřetelná. Například kapitola Lež: Začnu hned zítra není ani tak o motivaci, jako o tom, že zatímco sliby dané cizím lidem často splníme, sliby dané samy sobě nás nebolí porušovat a ani si to neuvědomujeme. Stejně tak úvodní kapitola Lež: Štěstí najdu někde jinde není o utíkání nebo stěhování, ale o srovnávání se s jinými a začíná slovy: „Minulý týden jsem se počůrala.“


Mezi kapitolami se proplétá příběh o tom, jak Rachel vyrůstala v rodině duchovního, jak její starší bratr spáchal v dospívání sebevraždu a jak se ve svých devatenácti letech seznámila s mužem, kterého si vzala a měla s ním tři syny, a také o tom, jaké těžkosti společně zažívali při adopci nejmladší holčičky. Tohle všechno je prodchnuto myšlenkou víry a občasnými citáty z Bible, přesto Rachel své náboženství nikomu nevnucuje – pouze ukazuje, jak jí osobně tyto úvahy pomáhaly.


Autorka se nebála vylíčit vlastní chyby, ale právě díky nim může každá kapitola končit minimálně třemi tipy na to, co si z dané situace odnesla, co si uvědomila, co jí pomohlo.


Výsledkem je sice celkem očekávatelné sdělení: „Vezmi svůj život do svých rukou. ... Vstaň hned teď, opraš se, utři si slzy a bolest včerejška a začni znovu... no tak, holka, vzchop se!“ díky přidané hodnotě v podobě okénka do života u nás nepříliš známé, leč v USA oblíbené řečnici, které je navíc napsané lehkou a čtivou formou, není tato kniha ztrátou času. Na českém překladu oceňuji také to, že se nepokusili její jméno přechýlit a neudělali z ní paní Hollisovou.


Tato kniha sice nenabízí tak silné nakopnutí k akci jako jiné motivační publikace, nese se však zcela ve smyslu autorčiny životní filozofie, tedy život máš ve vlastních rukou a jediné rady, které ti můžu dát, jsou ty, které fungovaly mně. Svou cestu si musí najít každý sám. 

Viz též:

Mrs. Rachel Hollis – webová stránka autorky

Rachelin profil na Goodreads s odkazy na další knihy

 

Rachel Hollis: Holka, vzchop se!

Nevěř lžím o tom, kdo jsi, a buď sama sebou

Překlad: Theodora Klimentová

Vydal: ANAG, 2020

Brožovaná, 191 stran


44 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page