top of page

Poslední měsíc na dokončení čtecí výzvy

Také se vám zdá, že ten tok 2019 tak rychle utíká? Listopad skončil, přichází prosinec, je první adventní neděle a nějaké čtyři týdny do Vánoc. Nevím jak vy, ale já ještě zdaleka nepřečetla všechny knihy, které jsem dostala k těm loňským.


Co se týče Goodreads čtecí výzvy, jsem na tom dobře, ale ve své osobní jaksi pokulhávám. K tomu se ale dostanu později. Nejdříve bych ráda shrnula, co se událo v listopadu i jinde než jen v mých poličkách chystám se číst a přečteno.


 1. Tak předně vás opět vítám na novém webu. To jsem se jednou takhle vzbudila a řekla jsem si: hele, chtělo by to změnu. Navíc za chvilku zas budou chtít zaplatit hosting na další rok, tak proč platit dva. To jsem ale ještě netušila, že vedle přesouvání textů (z webu .CZ je přesunuto vše, na původním .COM ještě pracuju) mě čeká ještě řešení nečekaných situací jako třeba to, že pro pouhé přesměrování asi budu potřebovat bezpečnostní certifikát, protože bez něj i ta nejobyčejnější HTML stránka v moderních prohlížečích nechodí.

 2. Konečně jsem v práci začala dělat i něco jiného než jen administrativu. Přijel můj první rezident v programu Praha město literatury, takže ho vyzvednout, ubytovat, provést po Praze, dát tipy, jak neumřít v našem hlavním městě v období protestů a oslav Sametové revoluce. Do toho už ale řeším další rezidentku, která přijede v lednu. Bude z Estonska.

 3. Proběhl křest antologie Ve stínu magie a později také knih dvou českých autorek Kristýny Sněgoňové a Míši Merglové. Zatímco Kristýnina Zřídla už doma nějaký ten pátek mám a podepsaná taky, Míšina knížka Píseň oceli je opravdu zbrusu nová. Vše vydává Epocha.

 4. Účastnila jsem se České vlny, programu, který pořádalo vydavatelství Host v DOXu a na kterém vystupovalo deset českých autorů, kterým v letošním roce právě v tomto nakladatelství vyšla nová kniha. Jednou z nich byla i Bianca Bellová, se kterou jsem se potkala o pár dní později v Book Calling's Book Clubu. Četla jsem proto její Monu a pořád se nemůžu rozhodnout, jestli se mi líbila.

 5. Dva zástupci Skandinávského domu, Jitka Jindřišková a Michal Švec, vedli prezentaci pro knihovníky, aby jim představili nejen novinky ze severské literatury, ale spíš vypíchli tituly, které jsou u nás možná neprávem opomíjené. Jo, mám ve svém seznamu chystám se číst pěkných pár nových přírůstků.

 6. Navázala jsem affiliate spolupráci s Kosmas.cz, takže některé odkazy nyní mohou směřovat i na tohoto prodejce. Pokud si tam plánujete cokoli koupit, ocením, když na jejich web občas vstoupíte přes můj blog.

 7. Náš dům úspěšně prošel kolaudací a bylo nám přiděleno číslo popisné. V prosinci mě proto čeká oblíbené kolečko změny trvalého bydliště, výměny dokladů a postupného obepisování všech institucí, které nějakou náhodou mou adresu uchovávají, včetně všech míst, od kterých mám věrnostní kartičky. Už jsem to absolvovala dvakrát v relativně nedávné minulosti, takže vím, co čeho jdu, a moc se na to těším (tohle je ironie, milé děti).


A teď zpátky ke knihám:


V Goodreads výzvě jsem dosáhla stavu 112 ze 120, které jsou mým cílem, zbývá tedy přečíst osm titulů, čtyři mám momentálně v rozečteném či rozposlouchaném stavu. To půjde.


Za měsíc listopad jsem přečetla, dočetla a poslechla 5 audioknih, 4 knihy a 3 komiksy.


V audioknižní výzvě od Audiolibrixu mi zbývá jediná položka: audiokniha související se sportem. Přijímám návrhy na to, co bych si měla v tomto ohledu zvolit.


V mé osobní výzvě jsem na tom ale poněkud hůř. Sice se mi podařilo přečíst nebo poslechnout 10 a teď už možná i víc titulů non-fiction literatury (do toho lze počítat třeba i Autismus & Chardonnay 2, stejně jako Zlou krev), ale své předsevzetí zvládnout 4 slovenské knihy v původním znění a 6 Pratchettovek nejspíš nesplním (o knihovně raději pomlčím, od tamtud spíš nosím nové knihy domů).


Slovenské knihy jsou obě audioknihy, obě od Kariky, a to v únoru Trhlina a nyní Strach. Do konce roku bych možná zvládla jednu, ale na dvě to nevidím (nemají Slováci nějakou sportovní audioknihu?).


Pratchettovky se mi nejspíš zaseknou na dvou. Přečetla jsem Malé bohy a slyšela Muže ve zbrani. Nová audiokniha není do čtení fantasy se mi poslední dobou prostě nechce. Takže tak.


Nové přírůstky ve sbírce


Je jich mnoho. Nejen, že jsem nakupovala knihy, ale nakupovala jsem také e-knihy a audioknihy, protože Black Friday a narozeniny Palmknih. O druhém zmíněném už na YouTube najdete video, o nových audioknižních přírůstcích ho natočím v průběhu prosince.


Namátkový výběr z nových titulů:


 • Feministky nenosí růžovou

 • Kovyho iPohádka

 • Edward Lee: Tramvaj č. 1852

 • Michaela Merglová: Píseň oceli


Audioknihy

 • Anna Cima: Probudím se na Šibuji

 • Zbigniew Czendlik: Postel, hospoda, kostel

 • Hans Rosling: Faktomluva

 • Alena Mornštajnová: Slepá mapa


E-knihy

 • Christina Dalcher: Vox

 • Annalee Newitz: Autonomie

 • Ken Segall: Myslete jednoduše

 • Vendula Brunhoferová: Hladový národ


a na zbytek se můžete podívat ve videu: 
16 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page