top of page

Podivný případ se psem | Audiokniha


Christopher John Francis Boone zná všechny země na světě i jejich hlavní města a všechna prvočísla až do 7 507. Je to totiž matematik s nějakými potížemi chování a nesnášenlivostí ke žluté a hnědé barvě. Nyní představuje svůj román o záhadné vraždě.


Podivný případ se psem je psán ich-formou. Promlouvá ústy 15 letého chlapce, který trpí některou z forem autismu, možná Aspergerovým syndromem. Sám autor, Mark Haddon, však Christopherovy potíže blíže nespecifikuje, protože se necítí být expertem přes autismus.


Christopher jednoho dne najde na zahradě u sousedky psa, kterého někdo propíchl vidlemi, a rozhodne se na vlastní pěst vypátrat vraha. Jeho odhalení však mají daleko větší důsledky, než jen napětí mezi sousedy. Christopherova matka totiž před nějakou dobou zemřela, alespoň to chlapci sdělil jeho otec. Na mladíka tak čeká mnoho překvapení, jakmile odhalí, co se vlastně tenkrát s jeho maminkou přihodilo. A při tom na začátku šlo jenom o mrtvého psa…


Při svém pátrání si píše něco jako deník. Vlastně se jedná o knihu, kterou máme nyní možnost číst, nebo, jako v tomto případě, poslouchat.

Mark Haddon zabrousil nejen do mezilidských vztahů, ale také do mysli člověka, který jim nerozumí. Ocitáme se ve světě, kde být autistou je samozřejmé a kde se Christopherův pohled na svět jeví jako ten jediný správný. Výsledek vyšetřování se tak trochu odsouvá na druhou kolej.Christopherovi propůjčil hlas Matouš Ruml. Herec, který je dvakrát starší než sám vypravěč Podivného případu se psem, dokázal na téměř celých sedm a čtvrt hodiny nasadit přiškrcený, vysoký a mírně afektovaný tón, kterým dokonale imituje projev patnáctiletého autisty. Ve zbývajících okamžicích nevypadává z role. Jiné hlasy využívá v přímých řečech některých z nemnoha postav, jež v knize na Christophera mluví.


Matouš Ruml byl pro tuto roli skvělou volbou. Není to jen Lexa z Comebacku, o svém hereckém umění přesvědčuje diváky v mnoha divadelních i filmových rolích. Kdo viděl jeho Charlie Chaplina, nebude nikdy pochybovat o tom, že tuto knihu načetl Pan Herec.


Jeho projev by byl takřka dokonalý, nebýt jedné maličkosti, kterou však mohla a měla ovlivnit režisérka Alexandra Bauerová. Christopherova asistentka, a tedy pro chlapce důležitá a často zmiňovaná osoba, se jmenuje Siobhan. Toto jméno se však nevyslovuje „Siobán“. Každému, kdo se někdy setkal se správnou výslovností tohoto irského jména („Šivón“), hrozí akutní krvácení z uší, které zastavuje jen zbylá, perfektně načtená kniha.Hudební doprovod Dominika Svobody vhodně uvozuje jednotlivé kapitoly. Kombinace orchestru s piánem nezklame, hudba správně graduje a i když jsou některé znělky delší, celkovému vyznění knihy odpovídají. Melodie jsou natolik příjemné, že by se daly poslouchat i jen tak, samotné.


À propos – jednotlivé kapitoly: Při první prohlídce knihy vás jistě zaujme počet kapitol. Cože, 233? Ve skutečnosti jich je méně, souvisí to s Christopherovou zálibou v prvočíslech. Proto nemusíte mít obavu, že vám v knize něco chybí, když se hned z úvodu ozve: „Kapitola druhá.“ Počet 62 se sice také zdá být vysoký, kapitoly však mají průměrně měně než 10 minut a ani ta nejdelší nemá o moc víc než čtvrt hodiny. Autistický chlapec se někdy vyžívá v popisech zdánlivě nepodstatných detailů, dost často jde ale ve svém vyprávění rovnou k věci.


Tato audiokniha vás zavede do světa, ve kterém jste možná nikdy nebyli, i když se tolik podobá tomu našemu. Spousta věcí je v něm nelogických, žlutá auta nosí smůlu a jídlo se na talíři nesmí vzájemně dotýkat. Pro mnoho z nás se možná jedná o jedinou možnost podívat se na některé věci z té druhé strany a i když je Christopher vysoce funkční autista, jeho pohled vám pomůže pochopit, co jiní, podobně postižení lidé prožívají.
Vyšetřujte spolu s Christopherem:
4 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page