top of page

Over The Top | Audiokniha


Jonathan Van Ness je druhým z pětice známé jako Fab5, jehož životopis jsem si pustila v audioknižní podobě. Z celé pětky je rozhodně nejvýraznější – ať už chováním, způsobem vyjadřování nebo oblékáním, které stírá hranice mezi tím, co bývá tradičně označováno za mužské a ženské.


Stejně jako Tan France začíná své vyprávění v období raného dětství. Na rozdíl od svého kolegy však samotné reality show Queer Eye a procesu výběru účinkujících, díky kterému se Fab5 seznámila, věnuje jen velmi malý podíl své autobiografie.


Její těžiště leží jinde. Hlavním sdělením je fakt, že neexistuje pouze jeden Jonathan Van Ness, ten, kterého známe z obrazovek. Je tu i jiný – HIV pozitivní, genderově nevyhraněný, místy dost nevrlý Jonathan, který v dětsví prošel traumatem zneužití.


Stejně jako ostatní kolegové, kteří si načetli své autobiografie, také v této nahrávce můžeme slyšet hlas Jonathana, a to včetně všech jeho libůstek, které se v jeho projevu vyskytují také v Queer Eye – Yas Queen, Hunny, zhuzh... zároveň se však kvůli jistým specifikům některé pasáže stávají pro nerodilého mluvčího jen obtížně srozumitelnými. Ne, Američan Jonathan rozhodně nemá tak krásnou a srozumitelnou výslovnost jako jeho britský kolega s pakistánskými kořeny.


Dalším detailem, kvůli kterému kniha Over The Top ani zdaleka nedostahuje kvalit Naturally Tan, je časté přeskakování v čase. V Jonathanově příběhu se až příliš často vyskytují epizody, které nejsou (buď vůbec nebo minimálně od počátku vyprávění) jednoznačně časově zařazeny, a tak jsem si často nebyla jistá, jestli právě poslouchám historku z dětství, dospívání nebo relativně nedávné minulosti.


Jonathanův život dost dobře hodnotit nemůžeme. Chtěl svým fanouškům dát vědět, co ho potkalo a proč se někdy chová tak, jak se chová (tedy i neurvale, když ho někdo zastaví na ulici a zdržuje od domluvené schůzky). V podstatě vše se točí kolem dvou zásadních životních událostí. Jednou z nich je právě sexuální zneužití v raném dětském věku (nelze jednoznačně říct, jestli šlo o znásilnění, sám autor se o události vyjadřuje dost mlhavě), druhou pak smrt otčíma, kterého nejdřív neměl moc v lásce, ale nakonec se stal jednou z nejmilovanějších osob v jeho mladém životě.


Ohledně epizody se zneužitím mi nepřipadala ani tak strašná samotná událost (došlo k ní ve farním spolku a pachatelem byl jeho starší spolužák, který si měl s Jonathanem hrát na doktora), jako následné chování rodičů, učitelů, psychologů a dalších zainteresovaných dospěláků. Long story short: chlapec se svěřil odborníkovi a druhý den to věděla celá škola. Tento akt dvojité potupy v brzkém věku se nemohl neprojevit na jeho vývoji.


V dospívání Jonathan dost experimentoval se vším možným a dokonce byl nějakou dobu nucen prodávat sám sebe. Jak z toho vybruslil a jak se z kluka, který ve svém životě potkal tolik překážek, stal oblíbený a oceňovaný kadeřník z celosvětově známého pořadu? Na tyto otázky lze najít odpověď v Jonathanově autobiografii. Pokud však hledáte spíš informace ze zákulisí Queer Eye, doporučuji se poohlédnout po jiné knize.


 
19 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page