Kniha šéfredaktora týdeníku Respekt, Erika Taberyho, zamířila jednak mezi finalisty Magnesie Litery za publicistiku, jednak také do uší posluchačů audioknih díky spolupráci Audiotéky a Bookmedia (ze stejného spojení pochází mj. také Problém tří těles, který jsem již na tomto webu recenzovala).
Rolí vypravěčů se ujali dva zkušení herci a vypravěči audioknih: Jiří Dvořák a Ivan Trojan. První jmenovaný nese na Opuštěné společnosti výraznější stopu. Načetl totiž veškeré pasáže, které pocházejí z pera Taberyho, zatímco Trojan propůjčil hlas citátům. Těch je však v knize požehnaně, a tak se rozhodně nemusí cítit opuštěně.
Jak podnázev díla napovídá, Tabery se rozhodl své čtenáře a potažmo posluchače seznámit s vlivem politiky a politiků na naši společnost, a to od Masaryka po Babiše. Stejně často však zaznívají i jména jako Beneš, Peroutka, Čapek, Dubček, Havel, Klaus či Zeman. Nevyhýbá se ani konspiračním teoriím, hodnotí vztah k Rusku, Německu či Evropské unii, vysvětluje pojmy jako populizmus či intelektuál.
Po stránce sesbíraných informací se jedná o knihu vysoce hodnotnou (což zřejmě ocenila i porota Magnesie Litery) a rozhodně by alespoň některé její pasáže měly patřit k „must-read“ současného občana, zejména studentů, kteří mají pochybnosti o dostatečnosti školní výuky z hlediska moderních dějin (sám autor na tuto skutečnost upozorňuje). Jako velmi přínosnou v tomto ohledu hodnotím zejména první polovinu knihy. Poté postupně z jednotlivých kapitol začíná vyvstávat neoddiskutovatelný fakt: autor není nestranným pozorovatelem.
Situace zejména porevolučních let hodnotí, a to pohledem člověka protizemanovského, protibabišovského, protiruského a protitrumpovského. Otázku ohledně novinářské nestrannosti nechejme stranou, přeci jen je to jeho kniha. Rovnou ale předestírám, že pokud vám kterýkoli z pánů imponuje, zejména v závěru knihy budete do textu dělat nesouhlasné vlnovky.
Audiokniha ve vysokém tempu
Poslouchat tuto audioknihu je zážitkem samo o sobě. Střídání hlasů obou herců pomáhá udržovat pozornost v již tak náročném poslechu. Tempo, které nasadil Jiří Dvořák, je zběsilé, ale příjemné. Pasáže Trojanovy jsou potom často jakýmsi zklidněním v rozbouřeném moři autorových myšlenek.
Považuji však za slabinu audioknihy naprostou a totální absenci předělů mezi kapitolami. I kdyby se jednalo o kratičký trylek, tato maličkost by nejen oživila, ale především pomohla uspořádat kapitoly, které na sebe často v závratném tempu navazují takovým způsobem, že se herci málem ani nestihnou nadechnout.
I přes nasazené tempo odvedl režisér Jakub Tabery solidní práci, v celé deseti a půl hodinové knize jsem neobjevila závažnější problém. Celé dílo působí velmi kompaktně a uzavřeně, oba herci jako by četli své části bez výraznějších zastavení a přeřeků.
Po technické stránce, pokud by se objevila nová verze s předěly mezi kapitolami, troufla bych si tvrdit, že máme prvního adepta na příští ročník ankety o audioknihu roku. Obsahovou stránku Opuštěné společnosti si netroufám dále hodnotit. Považuji za důležité, aby si každý udělal názor sám. Erik Tabery sesbíral informace a opatřil je vlastním komentářem. Nemusí se vám líbit, nemusíte s ním souhlasit, ale to je asi tak všechno, co s tím můžete dělat.
Audioknihu hledejte zde:
Tištěnou knihu tady:
A e-book třeba zde:
Comments