top of page

O díře z trychtýře

Aktualizováno: 29. 12. 2019


Spoluautorce knihy O díře z trychtýře známé pod pseudonymem Toy Box se před Vánocemi podařila brilantní marketingová záležitost, díky které se útlá knížka jistě dostala do hledáčků lidí, kteří se jinak o tvorbu této ilustrátorky ani druhého autora, Petra Stančíka, příliš nezajímají.

Dílo je unikátní svým nápadem – v knize se nachází díra skrz na skrz. Díra je hlavním tématem i postavou příběhu, který je určený spíše dětskému publiku. Vydat takto neobvyklou záležitost se zřejmě neodvážilo ani zavedené nakladatelství Argo. Vydání knihy O díře trychtýře proto mohli zájemci podpořit na dnes již neexistujícím crowdfundingovém portálu.

Toy Box však před Vánocemi vyvolala poprask kvůli nekvalitnímu zpracování svého díla, které bylo podle jejích slov uspěchané a pokažené grafikem Pavlem Růtem. O den později se na svém blogu k záležitosti vyjádřil i odpovědný redaktor Arga, Richard Klíčník. Jedním z důvodů změn, které ovlivnily výsledné zpracování, byla nutnost upravit velikost celé knihy. Původně měl mít otvor skrz knihu průměr 18 milimetrů. Vydání se z mnoha důvodů zdrželo, přesto chtělo Argo stihnout předvánoční termín. Najednou se však osmnácti milimetrová díra ukázala jako problém. Nastoupil tedy kompromis v podobě zmenšení otvoru na 15 mm a proporční úpravě celé knihy.

Výsledkem je necelých 24 cm vysoká knížka se 64 barevnými stranami a dírou o velikosti 15 mm, která na první pohled zaujme svým trochu retro zpracováním zevnějšku. Díře provrtané skrz podléhá vše, co se nachází uvnitř knihy. Většinou je Díra samotná hrdinka příběhu, občas je však otvor zdůrazněn jiným způsobem: zornice oka, žárovka na stropě, díra v cedníku či struhadle. Ilustrace zaujmou spíše děti, notná část věcí, které Díra při svém putování potkává, má atributy lidské tváře. Houby, cukr nebo váleček na těsto se tak ze stránek doslova usmívají.


Kde se však záměr s děravou ilustrací příliš nepodařil, je pohled na strop kuchyně. Vedle fleků od průsaků od sousedů je vidět i stropní světlo, to však má v sobě díru – nestačilo by nechat místo světla otvor?

Autorem textu je držitel Magnesie Litery, Petr Stančík. Vypráví o rozhodnutí Díry z trychtýře vydat se na průzkum kuchyně. V šuplíku tak potkává obvyklé kuchyňské pomocníky, kteří jí dávají více či méně užitečné rady do života. Text se vyznačuje jistou hravostí, autorovi nelze upřít vcítění do dětské obraznosti. Personifikovány nejsou jen obykle neživé věci, ale i abstraktní náležitosti kuchyně, jako třeba Vůně čerstvě namleté kávy.

Líbí se mi některé slovní hříčky, např. když rytíř Šťáva z Mrkve popisuje, jak jel na svém věrném oři, který je jako zvláštní ořech, roste totiž na stromě zvaném Koňský ořešák. Jazykové hry jsou často uplatňovány v předělech mezi kapitolami, ve kterých jsou písmenka říkanky naaranžována okolo díry, ale také v básničkách.

Trojice básniček, které v knížce najdeme, je z poloviny geniální a z druhé poloviny úplně příšerná. Autor vymyslí úžasný nápad, který zboří absolutně nepochopitelným pokusem o rým.

Na houpačce houpy houpy

houpaly se s octem houby

když se houby zhouply

hnedle z toho zhlouply

když se zhoupnul ocet

rozlil se a konec.

Ani samotné texty nejsou bez výhrad. Hned na druhé stránce se dozvídáme, že: „Takže ta Díra opravdu byla a byla moc milá a zdvořilá, takže ji všichni měli rádi.“ Nevím, jak dnešní mládež, ale nás ve škole učili, že větu nezačínáme slovem takže. Druhou záležitostí, která mě zaujala spíš v negativním smyslu, je závěr bitvy se sirem Sýrem. Ten chce Díru sežrat, protože by se tak z něj stal sýr Mentál. Tuto narážku však autor následně shazuje označením padoucha za Dementála.


Umístění textů do stránek nepovažuji za šťastné. Z blogového příspěvku Richarda Klíčníka sice vyplývá, že zkoušeli umístit text do bublin, které nefungovaly, stávající řešení se mi ale také nezamlouvá. Odstavce vypadají jako výstřižky z novin nebo jako když označíte řádky v textovém editoru.

Po počátečním nadšení z úchvatného nápadu už při čtení knihy nastupovalo spíše zklamání. Asi jsem od držitele významné literární ceny čekala něco víc. Divný způsob vyprávění a nefungující básničky mi prostě u dětské knížky nevyhovují. Jako dítěti by mi to možná nevadilo, leč z pohledu dospělé, pedagogicky vzdělané a možná trochu konzervativní osoby v nich nenacházím potěšení. Jako dítě bych si však neužila některé další možnosti, které kniha O díře z trychtýře nabízí.

První, a pravděpodobně i poslední společné dílo Toy Box a Petra Stančíka je tak doslova rodinnou záležitostí, ve které si každý člen najde něco pro sebe.


 

Petr Stančík & Toy Box

​Vydal: Argo, 2016. ISBN: 978-80-257-2006-6.

25 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Geek girl

Comments


bottom of page