top of page

To nejlepší z každého ročního období

Aktualizováno: 24. 5. 2020

V dnešním příspěvku se v rámci blogerské výzvy chci věnovat knihám a ukázat ty nejlepší, které jsem četla během čtyř ročních období, případně mi tato období evokují. Díky Goodreads mám opravdu detailní záznamy, takže si můžu být celkem jistá, kam kterou knihu zařadit, a to už od roku 2014. A právě dnes jsem se dostala na 600. přečtenou knihu, proto věřím, že bude z čeho vybírat.


JaroMedvěd a Slavík – hned první knihu mám spojenou s obdobím, kdy taje sníh, končí zima a pomalými, leč každým dnem znatelnějšími krůčky se blíží jaro. Jedním důvodem je zmínka o kruté ruské zimě v samotném příběhu, ve kterém je však znát naděje na lepší zítřky, druhým důvodem je potom fakt, že jsem knihu četla cestou do Ostravy na knižní veletrh, který se zpravidla koná poslední víkend v únoru nebo na začátku března. Je to tedy to správné období, kterým začít knižní rok.


Warcross & Wildcard – dvojici vyloženě holčičích variací na Ready Player One jsem četla v květnu roku 2019 a dodnes jsou mým restem – nenapsala jsem jejich recenze, přestože se mi obě knihy nad očekávání líbily. Ano, vidím jisté rezervy ve virtuálních sférách i vztazích reálných postav, ale při přihlédnutí k cílové skupině se jednalo rozhodně o jedny z nejlepších knih, které jsem loni přečetla. Natolik mě oslovila hlavní hrdinka, Emika Chen, že byla mým prvním nápadem na cosplay na Humbook. Jelikož jsem v zápětí nabyla dojmu, že jich tam půjde více, duhu na hlavě jsem si kvůli tomu nevytvářela.


LétoZmizelá – ke slavné knize Gillian Flynn mám velmi zvláštní vztah. Její audioknižní verzi jsme si totiž s mužem vzali do auta na svatební cestu. Příběh o dysfunkčním manželství v podání Jany Strykové a Jana Zadražila byl opravdu skvostným a stylovým příspěvkem do úvodu naší oficiální společné cesty.


Anihilace & Autorita & Adaptace – trilogii Jižní zóna od Jeffa VanderMeera jsem poprvé také poslouchala jako audioknihu. Přednes Pavly Beretové byl ale v tomto případě natolik špatný, že jsem v zápětí sáhla po knižní podobě, která mě naopak tolik uchvátila, že jsem během letních měsíců přečetla celou trilogii. Neřeknu vám, o čem byla, jen to, že je to totální mindfuck a že mě dostala.


Záleskautky – tato komiksová série neodmyslitelně patří k létu. Parta dívek se totiž vydává na skautský tábor, který bych sama chtěla zažít. Nejde tu jen o rozdělávání ohně dřívky nebo vázání uzlů, tato parta se musí poprat s hordou nadpřirozených bytostí a přeprat i sousední klučičí tábor.


Poslední aristokratka – třetí díl série Evžena Bočka o rodině, která v restituci dostane polorozpadlý zámek, jsem vyhrála v podobě audioknihy načtené Veronikou Khek Kubařovou. Nezačala jsem sice od začátku, ale byla z toho láska na celý život – aspoň ten prozatímní. Potom totiž vyšel ještě čtvrtý díl. Každopádně ihned po třetím dílu jsme zakoupili i první dva a všechna tři CD pravidelně v létě vozíme v autě a posloucháme na cestách. Aristokratka totiž patří k prázdninám.


PodzimZlá krev – o příběhu Elizabeth Holmes jsem se dozvěděla v létě roku 2019, kdy jsem zhlédla dokument Vynálezkyně: z kapky krve. V zápětí jsem se dopídila také knihy Bad Blood od Johna Carreyroua, jejíž český překlad již v té chvíli vznikal pro vydavatelství Jan Melvil. Počkala jsem proto na české vydání a dočkala se nejen papírové knihy, ale též audioknihy, kterou načetl úchvatný Borek Kapitančik. Kniha se dostala do mého výběru nejlepších knih roku 2019.


Řeky Londýna – knižní série Bena Aaronovitche o čarodějném učni, který je zároveň londýnským policistou, pro mě patří k podzimu. Jednak proto, že některé z knih vycházely v rámci Velkého knižního čtvrtku, ale hlavně proto, že první díl série vyšel v interpretaci Tomáše Kobra v rámci Velkého audioknižního čtvrtku v roce 2016 a od té doby se audiovydavatelství Tympanum dařilo na přelomu podzimu a zimy vydat nový díl. Jen teď naposled to nějak nevyšlo.


ZimaPostel, hospoda, kostel – kniha Zbigniewa Czendlika, přesněji jeho rozhovor s Markétou Zahradníkovou, se ke mně dostal také jako audiokniha, a to v čase příprav na Vánoce. I když je dílo částečně autobiografické, v jeho závěru se kněz rozpovídal o novodobém křesťanském desateru podle papeže Františka, které svou náladou přesně sedlo do převánočního období klidu a rozjímání.


Vánoční koleda – čím jiným zakončit knižní rok, než klasikou nad všechny vánoční klasiky. Dickensovu Vánoční koledu převedl do audioknižní podoby Josef Somr a až na podivnou výslovnost jména známého skrblíka, která však pravděpodobně vychází z překladu, ze kterého ji četl, neznám dílo, které by vánoční atmosféru navodilo více.

 

Máte také knihy spojené s určitými obdobími roku?Právě čtu:


Tento příspěvek vznikl v rámci blogerské výzvy Na blogu záleží.


18 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commentaires


bottom of page