top of page

Naturally Tan | Audiokniha

Aktualizováno: 3. 3. 2020


Americká obálka knihy

Přiznám se k jedné věci. Kdybych měla vyjmenovat tři věci, kterým jsem propadla v roce 2019, zcela jistě by se mezi nimi objevil seriál Netflixu Queer Eye.


V něm pětice gayů pomáhá vylepšit průměrné americké chlápky (v pozdějších sériích také ženy), a to jak po stránce vzhledové, tak i zlepšení situace kolem bydlení, vaření a kulturního vyžití včetně toho, že občas někoho popíchnou k tomu, aby udělal životní krok typu žádosti o ruku.


Jedním z této pětice je Tan France, autor a zároveň vypravěč této audioknihy.


O ostatních mužích z Queer Eye však na mém blogu také jistě uslyšíte, jelikož každý z nich vydal vlastní knihu a existuje i jejich společná publikace. Kuchařka Antoniho Porowskiho už ke mně putuje z Anglie, audioknihy dalších dvou, Karama Browna a Jonathana Van Nesse, již čekají v mém Audible wishlistu. Jediný Bobby Berk zatím svou biografii nemá, pouze sketchbook.


Tan France se narodil ve Velké Británii jako Tanveer Wasim Safdar. Jeho rodiče pocházejí z Pákistánu a jsou oba muslimové. Dospívání mladíka, který trpěl nejen odlišnou barvou pleti, ale také zvýšeným zájmem o „holčičí věci“, jako třeba módu, proto nebylo vůbec snadné. Díky dědečkovi, který vlastnil továrnu na oblečení s Disney motivy, však měl snadný přístup k opravdu trendy kouskům.


Britská obálka knihy

Tanova kniha začíná právě vyprávěním o vlastním životě od útlého dětství, zmiňuje příkoří dospívání, objevování vlastní sexuality, první vážný homosexuální vztah a později se dostává také k tématům, která jeho fanoušky budou zajímat asi nejvíce: jak se seznámil se svým manželem, mormonským kovbojem ze Salt Lake City, jehož jméno France po svatbě přijal, jak se prosadil ve světě módy a jak se stal slavným právě díky show Queer Eye.


Pro mě osobně však byly možná ještě zajímavější kapitoly o tom, jak těžké bylo být klukem tmavší pleti a s „divným blízkovýchodním jménem“ po 11. září 2001 a také o tom, jak snáší svou slávu nyní. Každý den mu chodí desítky až stovky zpráv na Instagram. Tyto vzkazy jsou nevyžádané, často nevhodné, přesto se Tan snaží odpovídat, i když v tomto množství už to prostě není možné. Kvůli svému neamerickému vzhledu byl běžně považován za cizince, pro něhož je angličtina spíš přítěží, ačkoli je vlastně britským občanem a anglicky mluví od útlého dětství.


A ano, jistě, na Queer Eye také dojde. Jak probíhalo výběrové řízení a jak se stalo, že se dala dohromady právě tato pětice, která si už tehdy začala přezdívat Fab5? Nechám tu také trochu tajemství, abyste měli důvod si knihu Naturally Tan přečíst nebo poslechnout. Obsahuje jak části zajímavé, tak i oči otevírající. Je to Tanův život a právě díky této knize můžeme vidět, co ho stálo dojít až tam, kde je dnes (nebo kde byl v době dopsání knihy – poprvé vyšla v červnu 2019).


Proč audioknihu?Hlavním důvodem, proč sáhnout právě po audioknize, je to, že ji načetl sám Tan France. Jeho vyprávění se tak stává dokonale autentickým a v podstatě nemůže být pochyb o tom, jestli vypravěč neklade důraz někam, kde nemá být, jestli něco nepřidává z vlastní interpretace příběhu. Jedině Tan sám totiž ví, jak to cítí, kde přitlačit a kde naopak zvolnit. Fanoušky seriálu navíc potěší jeho typický projev, krásná a vesměs srozumitelná angličtina s britským přízvukem a častý výskyt slova „but“, které je úžasně kulaté a naprosto jednoznačně Tanovské.


Slabinou audioknižní podoby jsou však špatně technicky provedené dotáčky. Ve zvukové stopě je totiž jasně slyšet, které části pocházejí z jiného nahrávání – je tam odlišné echo, jako by Tan mluvil z větší dálky.


Náhradou za tuto újmu a také jako bonus oproti tištěné verzi nabízí audiokniha dva vstupy podcastového typu, ve kterých probíhá rozhovor s kolegou z Queer Eye, Antonim Porowskim. Tyto části působí značně uvolněněji a očividně nejsou čtené z předem připraveného listu. Jsou tak příjemným oživením celku a také jako jediné ohraničené zvukovou znělkou, kterou tvoří úvodní melodie seriálu Queer Eye. Jinak, jak je již tradicí u zahraničních audioknih, se zde žádné dělící znělky nenacházejí.


Audiokniha Naturally Tan pro mě byla jasnou volbou a rozhodně vítaným zpestřením. Jak jsem již psala výše, do knih a audioknih dalších členů Fab5 se chystám pustit v dohledné době, Tan France však svým výkonem nasadil laťku opravdu vysoko. Jediným stínem na jinak velmi zábavném a užitečném díle je tak horší kvalita zvukové stopy.


 
36 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page