top of page

Mona Lisa virus

Aktualizováno: 29. 12. 2019


Hledáte čtení, kterým byste vyplnili čas, než vyjde další kniha Dana Browna? Německý autor Tibor Rode se pouští do podobných vod, a to jak žánrových, tak i tematických. V knize Mona Lisa Virus najdeme spoustu odkazů na umění, manipulaci a technologie. Dosahuje však kvalit svého slavnějšího předobrazu?


V jednu chvíli světem začnou otřásat nečekané události: masové vymírání včel, hromadný únos amerických královen krásy, ničení vzácných uměleckých děl či pád radniční věže v Lipsku. Ve stejné chvíli také americká vědkyně zabývající se neurologií a estetikou obdrží dva nanejvýš znepokojivé telefonáty – její jméno se našlo v telefonním seznamu počítačového magnáta, který je už pár týdnů nezvěstný, a její dcera se ztratila z léčebny. Kam se má Helen Morganová vydat dřív?


Stejně jako v dílech Dana Browna i v knize Mona Lisa Virus se spolu s hlavní hrdinkou, která prožívá perné chvíle, proletíme po světě a navštívíme slavné galerie včetně Louvru. Dále také sledujeme postup vyšetřovatelů, zejména jednoho týmu FBI, který neví, jestli se dřív vypravit hledat ztracené dívky do Mexika, nebo pátrat po neznámém viru, který způsobuje hromadný úhyn včel. Jedno je totiž jisté: pokud vymřou včely, během pár let je lidstvo odsouzeno k zániku. Nikdo jiný totiž neumí tak efektivně opylovat rostliny, tyto malé dělnice žádná technologie nenahradí.


Královny krásy se postupně začnou objevovat – znetvořené plastickými operacemi k nepoznání. Ve stejné chvíli začínají také modelky na obálkách časopisů vypadat jako po nezdařených plastikách, postupně také politici v novinách a lidé na všech ostatních fotografiích. Mona Lisa Virus se šíří přes internet a napadá všechny počítače na světě. Dokonce ani největší světový producent antivirů si s ním neví rady. Blíží se konec éry portrétní fotografie.


Za vším hledej zlatý řez


Co mají tyto události společného? Krásu, líbivou estetiku, diktát módy, mem, neurologický proces, který nám říká, co je hezké. Všechno se řídí zlatým řezem, poměrem, který je známý už od dob Leonarda da Vinciho. Najdeme ho v lidském těle i těle včely, krásné se nám jeví ty správné proporce obličeje, esteticky jej vnímáme v malbách a stavbách. A potom přijde někdo, kdo se rozhodne tohle všechno zničit. Podaří se mu to, nebo ho Helen Morganová, byť vydíraná únosem dcery, dokáže zastavit?


Tibor Rode svou knihu postavil na relativně krátkých kapitolách, ve kterých se střídají různé úhly pohledu, činy různých osob a také útržky z deníku muže, který spolupracoval s Leonardem v době vzniku jeho nejslavnějšího díla. To přináší do díla také notnou dávku tajemna. Naznačuje totiž nelidský původ cizince, který podnítil nejen výzkum zlatého řezu, ale také Leonardovu posedlost krásnými dívkami, které mu měly stát modelem.


Hlavní hrdinka je nejen chytrá, ale i krásná, navíc se krásou ve svém výzkumu zabývá. Není proto náhoda, že si původce viru vybral pro uskutečnění finální části svého plánu právě ji. Jedná se o uvěřitelnou osobu, se kterou se čtenář nemusí a nepotřebuje ztotožnit, je však zajímavé sledovat její počínání, nahlížet jí přes rameno a kroutit hlavou nad některými jejími rozhodnutími. To je dáno do značné míry tím, že má čtenář díky dalším kapitolám z jiných pohledů více informací než Helen Morganová.


Všechny události do sebe nakonec zapadají a mozaika osudů se tak postupně skládá ve fungující celek. Nakolik uvěřitelný, to musí posoudit každý čtenář sám. Vedle scén s tajemným cizincem se totiž dostáváme i do situací, kdy si agent FBI nechává vysvětlovat princip zlatého řezu od brazilského chovatele včel. Za poněkud zmatené lze označit hromadné akční scény, kdy jsem se musela opravdu soustředit nebo je číst vícekrát, abych zjistila, kdo utekl kterým směrem a s kým.


Kniha Mona Lisa Virus vyšla v nakladatelství Omega, obavy o kvalitu překladu ale možná překvapivě mít nemusíte. Tibor Rode je Němec a své dílo napsal německy, což je řeč, která se může jevit mnohým lidem jako krkolomná, avšak český překlad je plynulý a bez přehnaného množství chyb. To platí pro zhruba 370 ze 425 stran. Jednu chybku na sto stran považuji za přijatelné množství. Na posledních padesáti stranách však už zjevně trpěl redaktor únavou, a tak vedle gramatických chyb najdeme také dvě typografické. Přesto je patrná snaha vydavatelství o zlepšování kvality svých překladů.


Pokud přijmete jistou dávku nadpřirozena, je Mona Lisa Virus zajímavým a čtivým dílem, i když hloubky sdělení či následků pro lidstvo, která najdeme v dílech Dana Browna, ani zdaleka nedosahuje. I tak se ale něco dozvíte o umění a možná trochu nahlédnete pod pokličku Leonardova proslulého obrazu (ne, nic o tajemství jejího úsměvu).Knihu k recenzi věnovaly Knihy Dobrovský, kde ji také nejsnáze seženete.
 
4 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commentaires


bottom of page