Martin Bečan: Ve světě Harryho Pottera bych byl výrobcem hůlek


Kaziměsti jsou jeho první knihou, píše povídky, pracuje v médiích, dělá doktorát a vyrábí kouzelnické hůlky. Mladého českého autora fantasy, hororu a new weird jsme vyzpovídali na festivalu Humbook pro dnes již zaniklý web Zeedee. Text poprvé vyšel 24. 10. 2017.

Kouzelnické hůlky – to je taková hodně netypická věc. Jak ses k tomu dostal?

Jako správný potterhead jsem jednou přemýšlel, co bych dělal, kdybych žil ve světě Harryho Pottera. Chtěl bych být výrobcem hůlek.


Košťat ne?

Ne, famfrpál mě nezajímá. Ale ty hůlky mě prostě fascinovaly. Hlavně je to něco, co si člověk může z toho magického světa vyrobit sám pro sebe. I v tomto reálném světě.


Živit se tím?

Na to bych si musel pořídit soustruh.

Už pár hůlek mám. Věším si je na zeď, cosplaye nedělám. 

Pár lidí na světě hůlky vyrábí – jsou krásné. Dá se do nich vypalovat, barví se, potom vypadají opravdu skvěle. A dělají se i s jádrem! Když se složí ze dvou kusů, jeden z nich se navrtá a dají se do nich vkládat jádra.


Kam chodíš pro žíně jednorožců a péra fénixů?

Zatím jsem dutou nedělal, na to bych potřeboval ten soustruh, ale přemýšlel jsem o tom. Mám známého v zoo, daly by se tam vkládat dikobrazí ostny, motýlí křídla, soví peří…

Dalo by se to realizovat, určitě!


Jaké máš oblíbené autory?

China MievilleH. P. LovecraftStephen KingC. S. Lewis – Narnie je moje nejoblíbenější věc na světě. Líbí se mi ta jeho imaginace.


Líbila se ti filmová Narnie?

Hrozně moc mě zklamala. Mám všechny knížky, mám i audioknihy, které vypráví skvělý Miroslav Táborský, ale ty filmy jsou hrozné. Daleko raději mám ty staré, co dělalo BBC. Já jsem na ně vstával jako děcko vždycky v sobotu a neděli, dávali je na části.

Nejraději mám Plavbu Jitřního poutníka. Ten film mě nejvíc naštval, protože v knize to je : pojďme se nalodit a uvidíme, co najdeme. Ve filmu bylo obrovské zlo, musíme nasbírat sedm mečů a položit je na oltář. Já nejsem moc fanoušek ultimátního zla.


Uvědomuješ si ve svém životě okamžik, který rozhodl o tom, že se staneš spisovatelem?

U mě to nebylo: „Tak, teď budu spisovatel.“ Vždycky jsem rád četl, rodiče hodně četli. Pokoušel jsem se psát už jako dítě – vlastní pohádky, přetextovával jsem písničky, pak přišla pubertální poezie.Kdo jsou tví první čtenáři? Rodiče, kamarádi?

Rodiče to ještě nečetli (smích). Mám pár lidí, kteří jsou hodně upřímní, a můžu počítat s tím, že na mě nebudou hodní prostě jenom proto, že se dobře známe a že mě mají rádi.


Co říkáš na první recenze?

Jsem zatím potěšený, protože většina začíná: „Není to můj žánr, ale…“

Když se to líbí lidem, jejichž žánr to není, co víc si přát?


O čem bude příští kniha?

Pracovní název je Koperníkův kozoroh. Bude to více o snech a astrologii.

Pracovní názvy se ale často mění, Kaziměsti se v pracovní verzi jmenovali Lámání skleněného krunýře, teď se tak jmenuje 11. kapitola.


O obálce jsi byl přesvědčený hned, že takhle bude vypadat? Klaplo to na první dobrou?

Chtěl jsem Lenku Šimečkovou. Problém byl ale v tom, že ona zrovna státnicovala, takže neměla čas udělat mi obálku. V plánu byly i ilustrace, jenomže kvůli práci na diplomce by se to nestihlo. Ve skutečnosti je tahle obálka jedna z jejích starších prací. Nicméně, až si to přečtete, nejspíš vám dojde, že ji kreslila pro mě. Sedí to jako zadek na hrnec.


Před Kaziměsty jsi publikoval povídky?

Vyšlo jich asi devět. Některé jsou v elektronické podobě a dají se stáhnout.


Najdeme je v antologiích?

V tištěných i elektronických, většinou jsou to soutěžní sborníky. Letos mi vyjde první povídka, kde jsem byl přizvaný jako autor, už ne jako soutěžící.

Jednou jsem zkoušel Cenu Karla Čapka a bylo mi řečeno, že je to málo fantasy. Taky mě nevzali proto, že jsem to měsíc před tím měl na chvíli na blogu. Asi po dvou dnech jsem to smazal, protože jsem se rozmyslel, že to chci zkusit poslat do CKČ, jenomže tím už jsem porušil pravidla.


Které byly tvé oblíbené knihy v dětství?

Jak jsem říkal, Letopisy Narnie, ty naprosto miluju. Potom jsem hrozně ujížděl na sérii Kopyto a Mňouk od Miloslava Švandrlíka. Přečetl jsem snad úplně všechny díly. A třetí věc, co jsem měl rád, byly dětské detektivky od Enid Blyton. Už ne tolik Správná pětka, ale Záhada starého klepadla, Tajemství strašidelné věže… Ty jsem četl po kilech.

A pak si pamatuju ještě sérii o čaroději Kedrigernovi. Od té doby jsem ji neviděl, pamatuju si jen to jméno a jeden kratší příběh, ve kterém byl létající koberec, který nechtěl létat. Chtěl být obyčejný, takže Kedrigern ty létací schopnosti převedl na svoje křeslo.


Co ty a e-knížky a čtečky?

Myslím, že je to super nápad, ale já osobně je nečtu.

Ke knížkám se chovám hnusně, ohýbám rohy. Knížka pro mě není relikt, který bych musel vzývat, ale chci si ji užít, mít z ní radost a nekoukat na to, abych náhodou někde neudělal skvrnku.


A co audioknihy?

Audioknížky poslouchám před spaním, i když mám pak problém, že vždycky usnu a další den se vracím. Audioknihy se prý dají poslouchat při vaření, při řízení. V mém případě to není pravda – já se potřebuju soustředit, a to jde jenom, když nedělám nic jiného.


Kdybys dělal rozhovor s autorem kníhy, na co by ses ho zeptal?

Rozhodně ne, kde bere inspiraci (smích).

Z mého autorského pohledu bych se zeptal na to, kolik se mu toho prodá a jak je schopný se tím živit, protože to je otázka, která mě hodně zajímá.


A dáš nám na ni odpověď?

V Česku se říká, že se tím skoro nikdo živit nemůže. 

Ilustrační příklad: Nikdo ti na první pokus nevezme rukopis, obzvlášť ne Fragment. Nebudeš za to mít honorář (jaký já jsem měl), nebudeš si moct kecat do názvu, do ilustrátora…

Všichni tvrdí, že to nejde, ale já si myslím, že když to člověk chce a podřídí tomu všechno – já jsem sice byl ve Fragmentu na stáži, ale to já jsem se zvedl a přestěhoval se do Prahy – je to asi o tom.


Díky za rozhovor!

Alena a Petra, 24. 10. 2017


#humbook

0 zobrazení
  • White Facebook Icon

Co se tak upsat do newsletteru?

© 2019–2020 Alena Tománková, Česko. alena@kniznibanket.com Proudly created with Wix.com