Marek & Jitka Hladkých: Naše příběhy mají reálný základ


Fotografie ze křtu knihy Causa mortis z archivu autorů, knihu pokřtili Prof. Jiří Svoboda, filmový a televizní režisér, Martina Ptáčková, čtyřnásobná mistryně světa v kickboxu, a Petr Špirhanzl, státní tajemník v Úřadu vlády.

Manželský pár, jehož portfolio zahrnuje knihy pro děti, dospívající i novinku ryze pro dospělé čtenáře – to jsou Jitka a Marek Hladkých. Jak se od pohádkových víl a skřítků dostali do Ústavu soudního lékařství a na pitevnu? Rozhovor vyšel na Zeedee 14. 12. 2017.


Společně píšete knihy pro děti. Je jich sedm, počítala jsem správně? Mají nějaké společné téma, sdělení či poselství? Kterou z nich máte nejraději?

Jitka: Ano, společně s manželem jsme napsali sedm knih pro děti. A další tři dopisujeme. Jejich společnými tématy jsou dobro, řád, láska, které vždy musí zvítězit. A to nejenom v pohádkách! Protože za co by ten život okolo nás nakonec stál? Největšími hrdiny v našich knížkách, kromě dětí, jsou jejich rodiče. Ti jsou jako hrdinové v dnešní době hodně přehlížení. Stejně jako je v současnosti přehlížena kvalitní tvorba.

Marek: Naši tvorbu pro děti jsme rozprostřeli do tří vrstev. Máme knihy pro nejmenší, děti školou povinné i teenagery. A navíc hlavní postavy našich knih pro děti a mládež postupně vyrůstají a prochází skrze příběhy. Takže na našich knížkách se dá dobře docela vyrůst (smích).

Jitka: Když jsme se seznámili, měl už manžel na svém kontě natočené televizní detektivky i životopisný film o profesoru Josefu Thomayerovi. A taky dvě hry, které uvedlo brněnské Národní divadlo. Ale pohádku žádnou.

Marek: S pohádkami a drsnými kriminálkami jsem čekal až na Jitku!


Jak jste se od knížek pro děti dostali ke Cause mortis? Jak vás napadlo právě prostředí Ústavu soudního lékařství?

Marek: Já jsem před lety na Ústavu soudního lékařství působil. Ten počáteční impulz tady byl opravdu dlouho.

Jitka: Všechny příběhy, které píšeme, mají reálný základ ve světě okolo nás. V nějaké modifikaci se staly. A proto je reálná naděje, že řádně převyprávěné, s jistým autorským posunem, čtenáře zaujmou. Na žánru nezáleží. Pro nás, autory, je nejvyšší autoritou Čtenář. A ten okamžitě pozná, jestli mu předkládáte život nebo pouhé vyumělkované fantazie. Proto si tak zakládáme na reálných základech našich příběhů.

Marek: Poslední věci člověka zasahují nebo zasáhnou každého z nás. A je v tom kolotoč velkých kšeftů a mlčení. My jsme se rozhodli toto mlčení prolomit.


Kde jste čerpali inspiraci ke způsobům úmrtí, se kterými se lidé na ústavu potýkají? Měli jste mnoho konzultantů? Jitka: Všechny „případy“, o kterých píšeme, se skutečně staly. Samozřejmě jsme zvolili takové posuny, abychom se nedotkli žijících pozůstalých.

Marek: Na ústavech soudního lékařství i ústavech patologie existuje pitevní provoz a ten je všude přibližně stejný, stejně jako jsou ustálené například pitevní techniky. Osudy patologů, policistů i soudců jsou v naší knize také reálné. Málokdo si uvědomuje, že novelou zákona se u nás může stát koronerem i neatestovaný lékař! Koroner je tím, kdo se s mrtvým setká obvykle jako první. To on rozhoduje, jestli je podezření z násilné smrti či nikoliv. On rozhoduje, jestli se bude volat policie a tělo půjde na zdravotně-bezpečnostní nebo soudní pitvu. A to už je na pováženou. Kdo a s jakým cílem zasáhnul tak výrazně do bezpečí našich životů? Největším konzultantem naší knihy byl tedy život sám.


Je případ úmrtí celebrity skutečně inspirován sebevraždou nejmenované zpěvačky? Dá se podle něj časově zasadit děj knihy nebo doba vzniku?

Marek: Ten inspirační zdroj zde skutečně je. Ale nám nešlo o laciný efekt.

Jitka: Naše kniha je o principech okolo nás. A o současnosti.


Lze poznat, ve kterých částech knihy kralovala spíše Jitka a ve kterých Marek?

Marek: Těžko.

Jitka: Je to tak. My prostě píšeme spolu a zakládáme si na tom, že text je konzistentní.

Marek: My jsme si totiž vypracovali techniku psaní, o které víme, že funguje. Je to naše know-how. A jak říkáme – funguje.

Jitka: Vždyť během roku jsme napsali šest knih.

Je psaní knih momentálně vaším hlavím povoláním, nebo spíš koníček? Čemu se věnujete, když zrovna nepíšete?

Jitka: Naše psaní se báječně prolíná s našimi dalšími aktivitami.

Marek: Je skvělé, když můžete předávat své zkušenosti a vědomosti dalším generacím. U nás je ještě stále, bohužel, mnoho povolaných, ale jen MÁLO vyvolených. Proto si užívám, když mohu to, co jsem vystudovat (dramaturgii a scenáristiku), v čem jsem mnoho let působil a působím, předávat právě nastupující generaci. Vedu Ateliér rozhlasové tvorby na Univerzitě Jana Amose Komenského Praha. Práce se studenty dokáže neskutečně nabíjet energií!

Jitka: Je velká škoda, když se nemalé procento lidí věnuje něčemu, na co nikdy neměli. To je případ některých současných recenzentů.

Marek: Já tento předmět přednáším. A tak se musím opravdu smát, když vidím, jak na internetu vystupují lidé bez zkušeností, klopotně se vyjadřující, podepisující se pod různými přezdívkami – ale píšící „kritiku“ na tu či onu knihu nebo projekt. Tito „kritici, blogeři, recenzenti“ jsou opravdu k smíchu. A nejhorší je, když nepochopili, že ze všeho nejvíc poškozují sami sebe.

Jitka: Pro nás má velkou váhu, že se Causu mortis a Tajemství pergamenů, dobrodružný příběh pro děti z období třicetileté války, rozhodl zfilmovat Pan Režisér Jiří Svoboda.

Marek: Na spolupráci s Jiřím Svobodou se moc těšíme. Jednak s ním učím na univerzitě a jednak si ho nesmírně vážíme. Jako vynikajícího filmového a televizního režiséra a také jako skvělého a moudrého člověka. Plánujete další knihu z podobného prostředí? Ptát se na pokračování Causy vzhledem k jejímu závěru zřejmě nemá smysl.

Jitka: Naopak! Causa mortis bude mít dvě pokračování.

Marek: Je to tak. A obě knihy budou vyprávěny z opravdu nečekaných konců rámcového příběhu.


Čtete vlastní knihy po vydání? Když je vidíte tištěné, máte pocit, že by bylo potřeba něco předělat?

Marek: Samozřejmě. Vždycky jsme strašně zvědaví, jestli náhodou neřádil nějaký šotek.

Jitka: A musíme to zaklepat! (smích) Asi je to odměna za pečlivé, náročné a někdy i poměrně namáhavé korektury, kterými naše knihy před vydáním pokaždé prochází.


Jsou vašimi prvními čtenáři členové rodiny, přátelé nebo máte zvláštní betačtenáře? Jaké byly jejich první reakce na Causu mortis?

Jitka: Našimi prvními čtenáři jsou pokaždé lidé z nakladatelství. Redaktor a šéfredaktor.

Marek: Je to dáno i smlouvami, které jsou v těchto ohledech velmi striktní.

Jitka: Je to ta nejlepší zpětná vazba. Až když je kniha vytištěná, dáváme ji našim kmotrům. Pokaždé chceme, aby knihu, kterou budou křtít, znali. A je skvělé mít výborné ohlasy od osobností, kterými jsou Jiří Svoboda, Dušan Klein, Jiří Srstka, Petr Špirhanzl, Michal David, Olda Lichtenberg, Martina Ptáčková, Jitka Molavcová a Václav Kopta.

Marek: Ano, tihle všichni nám naše knihy pokřtili.


Káva nebo čaj?

Jitka: Těžko říct, protože my každý den začínáme právě čajem a kávou. Když je skvělý sypaný čaj a vynikající cappuccino, pak není co řešit. Obojí! 

Kdybyste dělali rozhovor se spisovatelem, na co byste se ho zeptali?

Marek: Kdy už konečně v nějaké drsné knize postřílíme či jiným hanebným způsobem necháme zhynout všechny, kteří svou nedovzdělaností, nezkušeností a neschopností zaplevelují současný knižní trh a média.

Jitka: A nesměli bychom v otázce zapomenout i na ty samozvané „recenzenty“, u kterých stačí se jen pod přezdívkou přihlásit na web a potom už prezentovat vlastní hloupost. A že jich kolem nás je! 


Díky za rozhovor!
0 zobrazení
  • White Facebook Icon

Co se tak upsat do newsletteru?

© 2019–2020 Alena Tománková, Česko. alena@kniznibanket.com Proudly created with Wix.com