top of page

Malé pikantní vraždy | Audiokniha

Aktualizováno: 20. 7. 2020


Petr Čtvrtníček, loňský vítěz kategorie nejlepší interpret v anketě Audiokniha roku, se tentokrát rozhodl vraždit. Lépe řečeno vžil se do role takového obyčejného chlapíka, kterého opustila manželka, protože byl moc obyčejný. Protagonista povídky Malé pikantní vraždy od Jussiho Adlera-Olsena ale se svou samotou, finanční situací a hlavně obyčejností rozhodl bojovat – vražděním.


Lars Hvilling Hansen se po manželčině odchodu chce stát neobyčejným, a tak zamíří do kadeřnicko-kosmetického salonu, kde se jeho péči celé tři dny věnuje pěstěný homosexuál s podivným francouzským jménem. Lars při tom vyslechne nejeden rozhovor nepokojených partnerek a podváděných manželek, které by si přály smrt svého druha. O jeho budoucím povolání je v tu chvíli rozhodnuto – a do té doby neutěšená finanční situace je rázem zabezpečena.


Foto: OneHotBook

Larse si můžete představit třeba... třeba jako Petra Čtvrtníčka. Zprvu nejistý, nenápadný muž, později napjatý pozorovatel ženského světa, ještě později odosobněný vrah (protože to přeci musí vypadat jako nehoda) a nakonec poťouchlý a vypočítavý bonviván. Výhodou tohoto herce, který se na podobné role doslova specializuje, je to, že se nemusí ani moc snažit, aby všechny tyto polohy obsáhl. Sálají z něj tak nějak samozřejmě. Díky tomu je tento vypravěč po celou dobu poslechu (asi dvě hodiny) perfektně uvěřitelný.


Závěr povídky, který Jussi Adler-Olsen pro svého protagonistu a jeho nového známého ze salonu připravil, pak spadá do kategorie "to je tak praštěný, až je to dobrý". Ano, konec příběhu opravdu překvapil. Autor několikadílné kriminální série Oddělení Q ukázal, že umí vypointovat také podstatně kratší příběh.


A v miniatuře s názvem Škvíra, která je také součástí této audioknihy, v tom pokračoval. Zde přivádí vyšetřovatele k vraždě manželského páru důchodového věku, aby v zápětí rozvíjel celou historii této rodiny, a to už od druhé světové války.


Pro mě osobně byla tato kratičká záležitost docela matoucí. Až do samého závěru jsem si nebyla jistá, jestli se pohybujeme v minulosti, alternativní současnosti, nebo čímkoli mezi tím. Pointa však samozřejmě všechny události zasadí do jednoznačného rámce, a tak si aha efekt můžete užít společně s vypravěčem. Petr Čtvrtníček tuto povídku o délce jedné delší kapitoly běžné knihy přečetl bez větších hereckých efektů, avšak s přesně tou dávkou odevzdanosti v hlase, kterou neradostný děj potřebuje.V případech obou povídek se jedná spíš o pomalejší přednes, který bych za normálních okolností považovala za příliš pomalý. Tady se ale jedná doslova o jednohubku, takový pišingr, který kdybyste zhltli najednou, pořádně si ho nevychutnáte.


Do audioknihy uvádí příjemná, jazzově laděná melodie, jejíž variace odděluje obě povídky a zakončuje celou nahrávku, mezi jednotlivými kapitolami však žádné další zvukové efekty nenajdeme. Při necelých dvou a půl hodinách poslechu to není na závadu, ale například drobné oddělení časových rovin v povídce Škvíra bych v rámci přehlednosti ocenila.


Pokud bych měla tuto knihu označit jedním přídavným jménem, rozhodně bych váhala mezi termíny netypická a poťouchlá. Za obojí může autorova invence, za druhé označení jednoznačně přednes Petra Čtvrtníčka.


 

Malé pikantní vraždy

Jussi Adler-Olsen


Tištěnou knihu vydal: Host, 2019

Překlad: Kristina Václavů

Čte: Petr Čtvrtníček

Délka: 2 hodiny 21 minut

Vydal: OneHotBook, listopad 2019

27 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page