top of page

Ovšem | O všem


Myšlenka, že jednadvacetiletý mladík píše memoár, je vskutku zábavná. Karel Kovář, známý spíš jako youtuber Kovy, toho zatím za svůj život prožil dost, a tak držíme v rukou více než 200 stránkovou knihu. Jak se vejde jeden poměrně krátký lidský život do těchto listů?


Nutno podotknout, že Kovyho kniha je plná fotek. Těch stran, na kterých se odehrává jeho život, je tak ve skutečnosti o poznání méně. To nicméně neubírá zábavnosti knihy jako celku, právě naopak!


Mladý muž sedí v „prosluněné kavárně na Melrose Avenue v Los Angeles“ a píše knihu.


„Jak se sakra dostal do Ameriky?“ možná vás napadne. On toho ale procestoval daleko více – víc, než si asi umíte představit. A to nikoli pouze díky rodičům a společným rodinným dovoleným. Tenhle kluk prostě točí videa a je díky tomu slavný. Tečka, nic víc v tom není. Nebo přeci?


Karel Kovář popisuje svůj životní příběh od útlého dětství, prvních let ve škole, ztráty dědečka či konci hokejové kariéry přes bouřlivé dospívání s mnoha beďary až po současnost, zejména YouTube kariéru a cestovatelské zážitky. Mohla to být úplně normální puberta, kdyby do ní nevstoupil Minecraft, YouTube a vlastní kanál Gameball.


V prostřední části knihy najdeme kapitolu, díky které se možná stal Kovy terčem vtipů, pro mě jakožto dospělou ženu nepochybující o své sexuální orientaci však byla dosti poučná – ano, je to vyprávění o úseku života, ve kterém si dospívající mladík uvědomí svou odlišnost. Kapitola o tom, co prožívá mladý gay před svým prvním comingoutem, mi zase trochu víc otevřela obzory.


Nejzábavnější částí knihy Ovšem jsou ale beze sporu historky z cest. Ať už se jedná o Tchaj-wan, USA, Írán či Norsko, o přešlapy a naprosto nečekané zážitky v nich není nouze.

Vtipné jsou i momenty, kdy se mladík snaží předávat životní moudra. Pokud je vám o polovinu méně než jemu, je to užitečné. V případě, že vám je spíš o polovinu více (a více), je to opravdu pouze úsměvná součást tohoto brzkého memoáru.

Jedinou opravdu slabou částí knihy jsou tak ústřižky Kovyho pokusů o poezii. Básně jsou to opravdu špatné (k absolutní pohromě už chybí jen rým typu láska – páska), navíc plytké a nevyjadřující nic, co by na předchozích stranách už nezaznělo daleko upřímnějším způsobem.


Pokud však tyto stránky přeskočíte, dostanete zábavné, dokonale oddechové čtení, které je prostě jen zpovědí kluka, který (doufejme) i přes svůj úspěch v určité generaci zůstává pořád jen tím bláznivým youtuberem tělem i duší.Tato kniha se vám bude líbit zejména, pokud:

  • sledujete Kovyho na YouTube

  • sledujete Kovyho na Twitteru

  • spadáte do věkové kategorie 8-16 let

  • máte děti, které spadají do věkové kategorie 8-16 let

  • vy nebo vaše potomstvo řeší nejistotu ve své orientaci

  • chcete vědět, jestli vás nebo vaše potomstvo YouTube sežere

  • chcete se podívat, jak nemá vypadat poezie


Knize se ale vyhněte, pokud:

  • vůbec nevíte, co je YouTubeKnihu k recenzi věnovala:


30 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page