Jan Těsnohlídek ml.: Chtěl bych napsat tlustý román


Jan Těsnohlídek ml. Foto z archivu autora

O české poezii, sociálních sítích, vydávání knih a plánech do budoucna jsme se bavili s čerstvě třicetiletým básníkem, kterému zanedlouho vychází souborné vydání jeho prvních tří sbírek. Vyprodá se stejně rychle, jako ty předchozí? Rozhovor vyšel na Zeedee 27. 4. 2017.Pracuješ pro nakladatelství Knihovna Polička. Znamená to něco pro tvé vlastní nakladatelství JT's?

Co jsem se vrátil zpátky do Čech po letech v Polsku, mám nabídek na spolupráci hodně. S knihovnou v Poličce spolupracuji dlouhodobě, dělají kvalitní věci a to ať už se bavíme o knížkách, o akcích nebo i prostě o tom, jak dělají knihovnu. Kéž by všechny knihovny fungovaly takhle. Když se rozhodli, že se pustí ve větší míře do vydávání knih, oslovili mě s nabídkou spolupráce, kterou jsem samozřejmě rád přijal. Jejich knížky jsou kvalitní jak obsahem, tak vizuálně, tak je super být pod nimi podepsaný.


JT's jsem pozastavil. Jsem teď na pracáku – podnikání bez kapitálu a ve vydávání poezie není bohužel něco, co by se dalo úplně kombinovat. Uvidíme, jak to bude dál, nicméně prozatím projekty, které měly vyjít v JT’s, jsou směřovány do Poličky. Třeba pohádky Milana Kozelky s ilustracemi od Terezy Damcové – to bude krásná knížka.


Pomáhají internet a sociální sítě prodejnosti?

První knížky jsem měl tři vydání. Teď bude vycházet souborná kniha prvních třech sbírek v tvrdých deskách. Na obálce bude obrázek od Jaromíra 99, který byl tenkrát v metru. Násilí bez předsudků vyšlo třikrát 500 kusů a všechna vydání jsou v podstatě pryč. Rakoviny bylo 1000 kusů a k dostání je jich jen minimum. A třetí, Ještě je co ztratit, ta už není vůbec. Ada, jediný román, co jsem napsal (nebo novela), té bylo 1500 kusů a nezůstalo prakticky nic. Mám doma asi šest posledních kousků, které nedám z ruky. Úplně poslední sbírka se prodává také velice dobře. Každý měsíc se jenom přes knihkupectví prodá kolem 50 až 80 knížek. Stabilně. Vyšla v nákladu 1000 kusů, takže nečekaně rychle se úplně rozprodá.


Jak jste se seznámili s Jaromírem 99?

Seznámili jsme se na jednom z pořadů EKG v divadle Archa, kde jsme oba vystupovali. Jaromír tam hrál s Dušanem Neuwerthem a po akci za mnou zašli, jestli bych jim nemohl otextovat něco pro Umakart. Z toho vznikla naše spolupráce a přátelství, společné turné a další fajn věci.


Koho napadlo, že by mohl ilustrovat tvé knihy?

Mě. Potřeboval jsem obálku pro Ještě je co ztratit a Jaromír si na to našel čas a jsem rád, že to vyšlo. Na souborný vydání třech prvních sbírek Básně 2005 – 2013 chtěl nakladatel motiv z KomiksFestu. Jaromír tehdy připravil mou podobiznu, která byla pár měsíců ve vestibulu metra Nádraží Holešovice. Jsem moc rád, že nám to Jaromír poskytl, ke knížce se to skvěle hodí.


Přemýšleli jste o tom, že byste společně vytvořili komiks nebo poetry komiks?

Nepřemýšleli. Jaromír toho má nad hlavu – jen za tu dobu, co se známe, byl Zámek, Zátopek, to jsou velký knížky. Do toho film Nebel, nová deska Umakartu i Priessnitz, vznikl projekt Kafka Band, vystupování v divadle v Brémách, spousta koncertů a výstav. A do toho rodina. Je super produktivní a dělá výborný věci. Uvidíme, jestli spolu zase někdy něco uděláme, nicméně zatím nic v plánu není.Zasahoval jsi do starších textů, které budou vycházet v nové souborné sbírce? Nebo jsi dokonce něco vyřadil?

Zásahy byly minimální, protože i po letech jsou ty knížky výborný. Do textů se zasahovalo minimálně, spíš graficky. Spojovníky se měnily na pomlčky, došlo k několika málo změnám v pořadí textů – a to opět pouze z grafických důvodů. Opravily se tři chyby, které byly v Ještě je co ztratit. Takže dohromady opravdu minimální a spíš estetické úpravy. Ta knížka měla nadstandardní péči, bude to opravdu reprezentativní souborné vydání se vším všudy.


Ty sám z české poezie něco čteš? Nebo raději beletrii? Máš oblíbeného autora?

Z české poezie toho moc nečtu. Vlastně když už něco, tak spíš ukázky, ale i to hodně málo a i to málo mě potom spíš zklame. Samozřejmě jsou výjimky. Třeba Jáchym Topol podle mě napsal skvělý sbírky, je i pár mladých dobrých borců, ale uvidíme, co s nimi bude a jak se jim bude dařit. Teď budeme na Ortenově Kutné Hoře vydávat sbírku Anny Prstkové, to bude dobrá sbírka.


Pokud jde o beletrii, tak tu čtu mnohem víc, ale z české toho je zase minimum. Je hodně prózy na světové úrovni, kterou jsem ještě nestihl přečíst, takže se aktuálně věnuji Hemingwayovi.


Co chystáš nového?

Chtěl bych napsat tlustý román. Ale na něj je potřeba mít klid a stabilní zázemí. S tím, že s penězi na tom nejsem nějak nejlíp, takže musím chodit do práce. A próza vyžaduje sedět a psát. Zato poezii můžeš napsat v trmavaji, když jedeš do práce, během cesty vlakem nebo v noci, když se vzbudíš, si můžeš udělat poznámku a pak ji rozvinout. Ale próza musí mít nějaký koncept. Musíš vědět, o čem chceš nebo nechceš psát. A na to je potřeba čas. Za normálních okolností si můžu dělat poznámky, ale takové psaní je bez nějakého stipendia náročné. Takže píšu další a další básně a chystám další sbírku, z níž už nějaký kus je.


O čem by ten román byl?

Chtěl jsem napsat o tom, jak to celé začínalo. O lidech, které jsem potkal na začátku. Lidech, kteří kolikrát už jsou mrtví. Samozřejmě o vztazích. Takže by to bylo dost autobiografické. Byl by to velký společenský román. Neumím si vymýšlet, takže by to bylo poskládané z úryvků mého života.


Díky za rozhovor!0 zobrazení
  • White Facebook Icon

Co se tak upsat do newsletteru?

© 2019–2020 Alena Tománková, Česko. alena@kniznibanket.com Proudly created with Wix.com