top of page

Inkoustové srdce


V knihovně je Inkoustové srdce řazeno mezi fantasy pro starší děti. Dovolím si s tímto názorem poněkud polemizovat. Fantasy to je, ale v té dětské části mám poněkud obavy.

Hlavními hrdiny jsou dvanáctiletá Meggie a její otec Mortimer, geniální knihvazač. Vydávají se na cestu, aby zachránili knihu, ve které je domněle zakletá Meggiina matka. Dostávají se však do spárů Kozoroha, hlavního záporáka, kterého vyčetl z oné knihy Mortimer, a.k.a. Kouzelný jazyk. Ta kniha se jmenuje Inkoustové srdce.

Celý problém a hlavní důvod, proč polemizuji s dětským určením této knihy, je zdlouhavý, těžkopádný a velmi popisný jazyk. Dnešní dvanáctileté by zřejmě něco takového vůbec nebavilo číst. A prokousat se 250 stranami, aby posledních 150 teprve dostalo ten pravý spád, může být pro někoho nadlidský výkon. Inkoustové srdce hodnotím jako průměrně zajímavou knihu, protože námět příběhu a zejména jeho závěrečná část jsou vymyšleny a pojaty velmi dobře.

Co mě však celou dobu nepřestávalo rozčilovat, byly věčné návraty do zpropadené Kozorohovy vesnice. Krutosti, kterých se tamní obyvatelé dopouštěli. Špatně vyčtené postavy. Zcela určitě měly všechny tyto jevy působit záporně, přeci jen se jedná o zlouny, ale stejně mi bylo protivné o tom všem pořád dokola číst. A kladné postavy se pak vlastním rozhodnutím nebo hloupostí do té vesnice stále dokola vracely. 

A taky nesnáším rodiče, kteří svým dětem neříkají pravdu, protože si myslí, že by to nepochopily. Čáp a Ježíšek je jedna věc, ale pravdu o vlastní matce si dvanáctiletá inteligentní a sečtělá dívka opravdu zaslouží (už dávno).

Finále nepůsobí nikterak významně kladně ani ukončeně, poskytuje hodně prostoru pro další dva díly, které ovšem nemám v úmyslu číst.

Podle knihy byl natočen film. Komu se nechce obětovat dlouhé hodiny průměrné knize, můžu mu tento stejnojmenný snímek vřele doporučit. Končí jinak, nechybí happy end, postavy jsou uvěřitelné, dobře zahrané, herci sympatičtí (a nebo nesympatičtí, pokud takoví mají být), co víc si přát.


 

Inkoustové srdce

Inkoustový svět #1

Cornelia Funke

Vydal: Knižní klub, 2005. ISBN: 80-242-1352-4. 

Knižní klub, 2010. ISBN: 978-80-242-2918-8.


25 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Geek girl

Comentários


bottom of page