top of page

Hod mrtvou labutí | Audiokniha

Aktualizováno: 5. 4. 2020


Co mají společného operní pěvec, milionářský synek, který se rozhodl pro adopci afrického chlapce, lov milující tramvaják a nepříliš úspěšná matka z budoucnosti? Vzhledem k tomu, že čtete tuto recenzi, musí vám být jasné, že mám na mysli Ondřeje Hübla. Tento autor vydal soubor svých povídek pod názvem Hod mrtvou labutí už na podzim loňského roku, kdy se jeho knižní prvotina dokonce dostala do výběru Velkého knižního čtvtku. Na jaře toto dílo vychází také audioknižně u vydavatelství AudioBerg.


Audiokniha má oproti tištěné knize jednu silnou výhodu – tedy spíše šest silných výhod. Těmi jsou hlasy herců Dejvického divadla, jmenovitě Ivan Trojan, Miroslav Krobot, Martin Myšička, Martha Issová, Václav NeužilDavid Novotný. A právě při poslechu kombinace konkrétního hlasu s konkrétním textem si nelze nevšimnout jisté podobnosti s novým seriálem České televize Zkáza Dejvického divadla. Náznaky jsou to velmi drobné, nicméně stačí jen trocha pátrání a jméno Ondřeje Hübla najdeme právě mezi tvůrci tohoto seriálu. Podobnost některých scén tedy není čistě náhodná, stejně jako provázanost s herci, kteří jeho dílo čtou.


Nejedná se však o spojení závadné – právě naopak! Všechna výše uvedená jména jsou v oblasti audioknih prakticky zárukou kvalitního posluchačského zážitku. A co se obsahu týče, podobnost děje knihy a seriálu je možná ještě menší než v případě Šabachova Hovno hoří a filmových Pelíšků.


První mikropovídkou nás do audioknihy vítá Miroslav Krobot, který se vžívá do role důchodce, jež se rozhodl vystřílet hospodu v Uherském Brodě. Příběh je tak založen na skutečné události. U dalších a podstatně delších próz už autor rozehrává vlastní imaginaci, do které neváhá zapojit Evropskou unii, tajnou neonacistickou organizaci nebo totalitní režim budoucnosti. Právě v něm se setkávají hlasy Marthy IssovéVáclava Neužila, kteří jakoby vedli dialog, ostatní povídky jsou jednohlasé.


Hüblovy protagonisty nelze označit za klaďasy, a to ani v jednom případě. Každý má svá malá či velká tajemství, své prohřešky a nikdo z nich rozhodně není svatoušek. Ale právě proto jsou tolik zajímaví a uvěřitelní.


Povídky mají spíše klesající úroveň. Zatímco v prvních dvou je efekt překvapení maximální, později jako by si posluchač zvykal na autorův styl, takže může spíše obdivovat imaginaci než samotné rozuzlení. Poslední povídka potom už spíše vyznívá do ztracena. Přesto cesta, kterou autor svého řidiče pražské tramvaje s hlasem Davida Novotného povozí, je zábavná a při projížďce lze ledacos zahlédnout.V povídce, která dala název celému souboru, se pohybují některé osoby, které zcela jasně mají předobraz v reálných lidech, např. postava mladého politika Frederika Rémyho hovoří za vše. Sledovat jejich počínání se potom jeví jako jakási zábavná sonda do společenského života smetánky.


Velmi sympatické jsou také znělky mezi kapitolami a drobné zvukové předěly, které najdeme i v rámci jednoho tracku. Zde si tvůrci opravdu vyhráli, jingly se neopakují a do zvukového ansámblu byly zapojeny i netradiční nástroje, jako třeba dešťová hůl.


I když jsem od Hodu mrtvou labutí čekala větší pecku, vyloženě zklamaná nejsem. Každá povídka je jiná, stejně jako hlas, který ji čte. Výsledkem je tak vyvážený posluchačský zážitek. Audiokniha je však oproti své tištěné předloze o jednu povídku kratší. Divotvorné hrnce si tak musíme doplnit z výše zmíněného televizního seriálu.


 


14 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page