top of page

Házím ti laso, kamaráde | Audiokniha


Znelíbit se někomu ve světě Josefa Pecinovského je dost na pytel. Dotyčný (ten, komu vadíte, nikoli Josef) na vás totiž může poslat laso, zejména pokud je dostatečně při penězích. A čím víc peněz, tím delší laso. Čím delší laso, tím déle bude ohrožovat váš život. Laso vás totiž sleduje na každém kroku, utéct mu prakticky není možné, a pokud se necháte chytit, je s vámi amen.


Takovou neradostnou vizi budoucnosti představil autor již v roce 1990 v časopise Ikarie. Povídka Házím ti laso, kamaráde byla dvakrát oceněna jako nejlepší česká sci-fi povídka všech dob a dočkala se vydání ve stejnojmenné knize složené pouze z prací Pecinovského (1999, Grada) a antologie Na konci apokalypsy (2014, Plus).


V roce 2014 se jí také podařilo znovuzrození v podobě audioknihy, za což vděčí vydavatelství Walker & Wolf a Martinu Myšičkovi, který se ujal úlohy vypravěče. Hodinu a osmnáct minut trvající audionovela obsahuje pouze tento jediný příběh, ostatní povídky z autorova výběru si zájemci musí zajistit v klasické knižní podobě.


Samotná povídka je unikátní jednak svým námětem – tedy pomstou v podobě technického zařízení, které postiženého užene k smrti, tak také využitím médií, které lez vzhledem k době vzniku považovat za téměř prorocké. Lidé totiž houfně laso doprovázejí, dělají stíhanému naschvály, jen aby vznikla pořádná šou pro televizi. Stačí přidat mobilní technologie a voilá – vítejte v soudobé realitě. Dnes by nejspíš lidé za lasem nešli fyzicky, nýbrž jeho pohyb (a také pohyb zamýšlené oběti) sledovali přes sociální sítě a posílali lasu aktuální informace. Nalezení a dopadení by tak nejspíš nebylo otázkou hodin, jako spíše minut, podobně jako to dokázala May a její fanoušci v Kruhu.


Josef Pecinovský představil hrdinu, který není černobílý a díky kterému můžeme sledovat pocity člověka, který si snaží zachránit vlastní život. Jak moc je v ohrožení, obvykle může přímo vidět. Laso jej sleduje systematicky, svým vytrvalým tempem, a tak lze za příjemné zpestření považovat pokusy hlavní postavy laso zlikvidovat, zmást či alespoň zpomalit. Každá vteřina navíc mu totiž zvyšuje šanci na přežití.


Krátký útvar si žádá také krátké kapitoly, jejichž délka se pohybuje mezi čtyřmi a deseti minutami. Odděluje je stále stejná znělka, kterou tak uslyšíte patnáctkrát. Tento jev je však poplatný době vzniku, od které mnohá vydavatelství, Walkera a Volfa nevyjímaje, prošla notnou evolucí (ukázkou budiž např. Setkání s Rámou). Už v této audioknize se objevují modulace hlasu vypravěče v místech, kde telefonuje nebo existuje jiný předpoklad pro podobnou změnu zabarvení. Dá se říci, že toto audiovydavatelství je průkopníkem této techniky a že právě u Radka Volfa se ostatní inspirují.


Martin Myšička je vypravěčský unikát. Každou knihu, kterou načte, budu nekriticky hltat, alespoň co se jeho projevu týče. V případě Házím ti laso, kamaráde se však sešel brilantní vypravěč se skvělou předlohou, a tak jediné, co nechápu, je to, proč mi trvalo tak dlouho, než jsem se k této audionovele dostala.Začněte ukázkou:


A kupujte zde:


2 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page