top of page

Elvíra, strašidlo z kontejneru


"Elvíra je městské strašidlo. Bydlí v kontejneru v Nádražní ulici."

Takto začíná dobrodružství bezmála epických rozměrů, ve kterém Lucie Paulová vysílá svou hrdinku na toulky po Praze. Ale nejsou to cesty jen tak ledajaké – Elvíra, jako správné strašidlo, ve dne spí a v noci...

...inu, objevuje svět. Je v něm totiž velká spousta krásných a chutných odpadků. Elvíra je navíc bohatá, protože má knihu. Její průvodce Prahou si však občas trochu vymýšlí.


Elvíra si brzy najde kamaráda – šišlavou fretku Bruna. Ten jí způsobí nejednu potíž, ale také v mnohém pomůže. Elvíra se nejen díky němu naučí, že přátelé jsou nenahraditelní.

Co se stane, když se kontejnerové strašidlo pokusí proplížit do knihovny? Jsou opravdu apoštolové z orloje tak namyšlení? A kam chodí strašidla, když potřebují lékařské ošetření? Na spoustu otázek dává tato sympatická knížka odpověď.

Její nejsilnější stránkou je ta grafická – příběh je bohatě ilustrován Petrem Koplem. Vedle velkých obrázků zdobí drobné malůvky i každou jednotlivou stranu knihy a dokreslují tak atmosféru temného města.

Samotné Elvířino putování zahrnuje čtyři dílčí příběhy, které na sebe bezprostředně navazují. Příběhy nejsou nijak závratně poutavé, vlastně mě občas jako dospělého čtenáře nudily. Je v nich však zřetelný velký důraz na význam přátelství a také ekologii. Vše se točí kolem odpadů a na velké skládce i děj knihy končí. Vzdělávací potenciál pro mladší čtenáře tak nelze této knize upřít. Je také plná zajímavých nápadů a inovativních řešení pohádkových i ekologických katastrof.

Jenom tu Prahu díky knize příliš nepoznáte. Mimo samotné centrum města jako by ulice byly rozmístěny náhodně a například do knihovny spousta tajných vchodů sice vede, ale ten velký podzemní sklad tu jaksi chybí. Nebo mi ho zapomněli ukázat.


 

Lucie Paulová

Ilustrace: Petr Kopl

Vydalo: Nakladatelství Brána, 2013. ISBN: 978-80-7243-674-3.


98 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Geek girl

Comments


bottom of page