top of page

Dům na útesu


Evie si vyhlédla slavného fotografa Marka, aby ji nafotil pro jejího otce. Z původní zakázky na pár snímků se ale stalo něco víc – něco, co skončilo vraždou. Evie musí stanout před soudem za usmrcení svého partnera. Na čí stranu se však přikloní spravedlnost?


Rachel Abbott se v knize Dům na útesu (orig. And so it begins) pokusila vykreslit situaci týrané ženy, která musí svůj zoufalý čin obhájit nejen před porotou, ale především sama před sebou. Nebo alespoň zdánlivě.


Krátce po relativně nudném a zdlouhavém úvodu je totiž jasně patrné, že máme co dočinění s nedůvěryhodnou vypravěčkou. I když se vše autorka snaží skrývat, ihned v počátku knihy vypouští až příliš odhalující nápovědy, a tak ani samotný závěr nepůsobí tolik překvapivým dojmem, jak si asi představovala.


Vedle vskutku zajímavého nápadu kniha bohužel obsahuje také několik podivností, kvůli kterým rozum zůstává stát nad množstvím čtyř a pětihvězdičkových hodnocení na Goodreads, díky kterým Dům na útesu pohybuje okolo průměru 4,2. Jedná se totiž o ten typ knihy, ve kterém hlavní vyšetřovatelka, podle níž má být pojmenována nová série (Stephanie King), nemá téměř žádnou zásluhu na vyřešení případu, navíc do děje autorka zaplétá zcela neužitečnou vedlejší dějovou linku z její minulosti, a v závěru se hlavní pachatelka sama vyzpovídá ze všech svých úmyslů od počátku vlastní existence. Kniha prostě nekončí usvědčením pod tíhou důkazů.


Práci překladatele a redaktorky také nelze hodnotit jako bezvadnou. Pachatelka je žena okolo třicítky, vdaná a matka malého dítěte. Neexistuje proto jediný důvod, proč je v celé knize nazývána slečnou. Jedná se o poměrně závažný prohřešek proti etiketě, proto by bylo žádoucí tento jev vysvětlit. Takto působí jako nedbalost. Jinak kniha až na pár neobratných souvětí neobsahuje chyby.


Mohla to být celkem dobrá kniha. Zápletka a motivy jsou dobře promyšlené, samotné provedení ale neposkytuje čtenáři přílišné nadšení pro osud postav. Všechny jsou nějak vadné a nesympatické, není důvod si nad jejich osudem zoufat nebo jim fandit.


Pro mě byla kniha Dům na útesu prvním setkáním s Rachel Abbott a ještě si hodně rozmyslím, jestli se nechám zlákat jejím dalším počinem. Mnozí čtenáři, kteří na Goodreads projevili názory opatřené nízkým počtem hvězdiček, dodávají, že se jedná o její nejslabší knihu. Není proto asi vhodné právě tímto dílem začínat. Nemuseli byste se totiž dostat k dalšímu.

 

Rachel Abbott

Překlad: Milan Lžička

Vydal: Mladá fronta, 2019

ISBN: 978-80-204-5275-7


32 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page