Dneska žádnou novou knihu...

Při otázce, za co nejvíc utrácím, není odpověď na knižním blogu až tak těžké najít. Jasně že jsou to knihy ve všech jejich podobách – nejen tištěné, ale také ty elektronické, audio, česky nebo v angličtině, jak to zrovna vyjde.


V absolutním měřítku bychom našli samozřejmě spoustu jiných věcí – bydlení, jídlo, doprava... to jsou ale většinou výdaje nezbytné, takže když mluvíme o utrácení, jistě by bylo vhodnější zamyslet se spíš nad výdaji zbytnými (i když každý knihomol vám zaručeně potvrdí, že knihy jsou také nezbytné, ale knížka vás nenakrmí a do práce nedoveze, takže proto je řadím sem).


Určitě znáte také takový ten měsíční cyklus:

  • přijde výplata – hurá, jdu si koupit, po čem srdce touží

  • týden po výplatě – tak že bychom to utrácení trochu zpomalili

  • dva týdny po výplatě – bacha, nebo zas nebude na jídlo

  • týden před výplatou – proč jsem si tu knihu/boty/kravinu na Aliexpressu kupovala...


Pravidelně si každý měsíc říkám, jak si nebudu kupovat nové knihy, protože jich doma mám desítky až stovky nepřečtených, do toho dělám v knihovně, a navíc už je nemám kam dávat. Recenzní výtisky nedostávám, nebo jen velmi výjimečně, jen audioknižní kousky, které naštěstí nezabírají místo. Přesto mě tato situace vlastně dostává do dvojího stresu: nestíhám číst a mám hlad. Proč to tedy dělám?


Je to závislost jako každá jiná, tak proto. Před rokem jsem si dala předsevzetí, že si nebudu kupovat nové knihy, vyjma veletrhu Svět knihy a narozeninové a povánoční akce. Vydržela jsem to asi dva měsíce, protože pak jsou tu ještě události jako Velký knižní čtvrtek, vycházejí super novinky, bez kterých se zaručeně neobejdu, a moje předsevzetí šlo do háje.


Chtěla bych říct, že odteď budu za knihy utrácet méně, ale vím, že bych lhala. V podstatě každý měsíc vyjde aspoň jedna, bez které nelze žít, někdo mi ji doporučí, objeví se hype a já mám najednou pocit, že zkrátka nemůžu zůstat pozadu.


Třeba teď za měsíc, přesněji 19. března, proběhne další Velký knižní čtvrtek, na který přijede Sarah Perry, autorka Nestvůry z Essexu a Po mně potopa, které při té příležitosti vyjde nová kniha Melmoth. Jasně, že ji budu muset mít. A kdo ví, co všechno vyjde spolu s ní v tento jeden den, jaký další autor nás poctí svou návštěvou?


A potom přijde další fáze nezměrného utrácení, která se většinou projevuje v obchodech s nábytkem, kde je potřeba sehnat nové knihovny...


 

Za co nejvíce utrácíte vy? Napište mi do komentáře. Můžete to udělat po registraci, kterou se zároveň dostáváte do slosování o knihy. Více v sekci Soutěže.


Tento příspěvek vznikl v rámci blogerské výzvy Na blogu záleží.

 

#Nabloguzalezi #SarahPerry #Velkykniznictvrtek #Svetknihy #predsevzeti


17 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše