top of page

Silvestrovsko-novoroční sledování

Aktualizováno: 11. 6. 2023

Volné dny, které nabízel přelom roku, jsem využila k doplnění restů, mimo jiné těch filmových a seriálových. A tak tu mám hned tři tipy z mé oblíbené kombinace HBO/Netflix. Zábava, vzdělání a seriál podle knihy – to je moje oblíbená trojkombinace.


Death to 2020


Komediální film, do češtiny poněkud nepochopitelně přeložený jako Smrt do roku 2020 (přesnější by podle mě byla Smrt roku 2020), jsem objevila silvestrovského rána na Netflixu úplnou náhodou. Jedná se o parodický dokument, ve kterém známí herci jako Hugh Grant, Lisa Kudrow nebo Samuel L. Jackson vystupují v rolích vědců, historiků či mluvčích politiků a reagují na reálné události, které se v průběhu roku 2020 staly.


Pseudo-dokument je zaměřený hlavně na americké prostředí, takže obřím požárům v Austrálii se věnuje minimálně, covid a s ním spojený lockdown je sice zmíněn, ale těžiště tvůrci našli spíš v amerických prezidentských volbách a Trumpových přešlapech.


Přesto má sedmdesátiminutový film několik podařených momentů, za které mohou především výše zmínění herci a jejich hlášky. Hugh Grant si v roli stárnoucího historika plete realitu se Star Wars filmy, Lisa Kudrow popírá věci, které řekla před pěti vteřinami, ostatní hvězdy jim zdatně sekundují. Příjemným překvapením byl pro mě Joe Keery (Steve ve Stragner Things), který představoval internetového influencera, který svými v podstatě pitomými reakcemi na cizí videa dokázal vydělat několik desítek tisíc dolarů za rok – takové trochu smutné vyústění toho právě skončeného roku.


Death to 2020 má i přes své relativně nízké hodnocení u českého publika (66 % na ČSFD) značný zábavní potenciál, je ale pořád potřeba myslet na to, že Američan se zkrátka bude chytat víc.


Death to 2020. Zdroj: Netflix
Death to 2020. Zdroj: Netflix

Jeho temné esence


V průběhu listopadu a prosince se postupně na HBO GO objevila druhá série seriálu natočeného podle knihy – konkrétně druhého dílu stejnojmenné série s názvem Jedinečný nůž. Příběh navazuje tam, kde první řada skončila. Lyra objevila průchod mezi světy a vydává se na průzkum. V novém prostředí potkává chlapce, skoro mladého muže, Willa, který v tomto světě také není doma. A tak se s Willem vydává do jeho světa, našeho světa, světa, ve kterém je Oxford stejně jako v tom jejím, ale je úplně jiný.


V této sérii se potkáváme jak se starými známými postavami, tak i spoustou nových – vedle samotného Willa je to i jeho otec, který uvízl v jiném světě, Lyra na univerzitě potkává sympatickou a nápomocnou profesorku, která jí pomůže odhalit podstatu Prachu. Na Willa ale čeká ještě jeden velký úkol – najít Jedinečný nůž, který má hned několik velmi zajímavých možností využití.Čekání na další sérii si hodlám zkrátit čtením. Zatímco prvních osm dílů, které pokrývají knihu Zlatý kompas, jsem slyšela jako audioknihu, Jedinečný nůž načten nebyl, proto jsem si ještě před shlédnutím posledního, sedmého dílu, pořídila e-knihu. Co myslíte, zvládnu před třetí sérií přečíst i knihu Jantarové kukátko?


Simone Kirby a Dafne Keen v seriálu His Dark Materials. Zdroj: HBO GO
Simone Kirby a Dafne Keen v seriálu His Dark Materials. Zdroj: HBO GO

Surgeon's Cut


Prosinec přinesl na Netflix také čtyřdílnou minisérii z lékařského prostředí, v českém překladu Chirurgický řez. Každý z téměř hodinových dílů se věnuje jednomu lékaři, specialistovi ve svém oboru, jeho životu a práci.


Hned první díl byl pro mě nejsilnější. Kypros Nicolaides je průkopníkem prenatální medicíny, pomáhá odstraňovat problémy dětí ještě v děloze. Často se jedná o takové případy, kdy by plod bez zásahu nepřežil, nedožil se porodu nebo zemřel krátce po něm. Stárnoucí lékař přitom sám bojuje s rakovinou, přesto se dál snaží pomáhat rodinám a zachraňovat ještě nenarozené životy.


Druhý díl je věnovaný mozku, konkrétně práci Alfreda Quiñones-Hinojosy, který přišel do USA jako nelegální uprchlík z Mexika, naučil se anglicky natolik, aby mohl studovat univerzitu, dnes je považován za jednoho z předních specialistů na proslulé Mayo Clinic. Jeho příběh doplňují vzpomínky na rodné Mexiko, popisuje strasti útěku a první práce na farmě.


Ve třetím díle se představuje Nancy Ascher, která se specializuje na transplantace od živých dárců. Zejména játra lze rozdělit na dvě části, polovinu darovat, přičemž ta zbývající zvětší svůj objem, aby ztrátu nahradila. Lékařka popisuje svou oddanost práci, díky které na operačním sálu málem porodila, jelikož pracovala opravdu do posledního dne těhotenství. Pomáhá ženám uspět v jinak mužském světě chirurgie, při práci je strohá, přísná a přesná, ale z jejího vystupování lze usuzovat, že taková je na všechny včetně sebe.


Závěrečný díl minisérie ukazuje práci indického lékaře Deviho Shettiho. Několik let působil v Británii, kde ukecával pacienty, aby si stěžovali na bolest během jeho víkendových služeb, aby mohl více operovat. Jeho doménou je srdce a po návratu do Indie otevřel specializovanou nemocnici, ve které poskytuje péči každému bez ohledu na to, jestli si operaci může finančně dovolit. V jeho péči se po dobu pěti let nacházela také Matka Tereza.


Rozhodně považuji za zajímavé a přínosné jednou za čas shlédnout také dokument. Tato netflixová série je velmi kvalitně zpracovaná a kombinuje pracovní život se soukromím každého z chirurgů, zahrnuje výpovědi pacientů, kolegů i rodinných příslušníků. Necelé čtyři hodiny dohromady z Chirurgického řezu dělají ideálního adepta na binge watch na víkendové odpoledne.


Alfred Quiñones-Hinojosa, Surgeon's Cut. Zdroj: Netflix
Alfred Quiñones-Hinojosa, Surgeon's Cut. Zdroj: Netflix
 

Na co jste kolem Vánoc a Silvestra koukali vy? Máte nějaké zajímavé tipy pro ostatní?

 

Právě čtu:12 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commentaires


bottom of page