top of page

Daisy Jones & The Six

Aktualizováno: 2. 3. 2021


Byli mladí a talentovaní a chtěli se stát slavnými. Sex, drogy a rokenrol jako životní styl v sedmdesátkách prostě frčely. Daisy Jones byla zjevením, The Six také, a tak bylo jen otázkou času, než se tyto dvě neřízené střely setkají na jednom podiu.


Knihu Taylor Jenkins Reid z produkce Dobrovského lze označit za očekávaný titul roku 2020, který však pravděpodobně neplnil svůj potenciál. Jak jinak si vysvětlit, že už kolem Vánoc bylo možné jak vázanou knihu, tak i e-knihu pořídit za 99,- Kč? V této akci se dostala i ke mně, následné nakopnutí společným čtením s dalšími bookstagramerkami tuto knihu významně posunulo v mém pořadníku směrem nahoru. A tak jsem ji dočetla hned v lednu.


Daisy Jones & The Six je fiktivní příběh největší hudební senzace sedmdesátých let v USA. Tato kapela nikdy neexistovala, ale kdyby ano, pravděpodobně byste její nejznámější desku Aurora stále slýchali v rádiích.


Kniha je zajímavá nejen svou hudební tematikou, ale také způsobem vyprávění: sestává z krátkých výpovědí všech zúčastněných, a tak v knize najdete relativně málo přímé řeči zapsané klasicky v uvozovkách, protože vlastně každý úsek je přepisem něčího vyprávění, jeho přímé řeči. Někdy se jedná o stránku, jindy třeba jen o dva řádky. Pohledy postav na jednotlivé situace se rychle střídají a mnohdy si i protiřečí, díky čemuž vyprávění působí opravdu živě a uvěřitelně – představte si, co by z vás vypadlo při vzpomínání na situace, které se udály před třiceti lety.


Postav je v knize opravdu hodně: vedle členů kapely a Daisy jsou to i rodinní příslušníci, producenti, lidi z nahrávacího studia, bedňáci... občas je problém se zorientovat, kdo zrovna mluví, dost často je to ale vlastně jedno, vždycky nějak to vyplyne. Představte si, že sledujete dokument o kapele v televizi, ve kterém se rychle střídají výpovědi členů – přesně takový pocit jsem měla při čtení této knihy.


The Six se dali dohromady původně jako skupina studentů jedné střední školy, postavená na bratrech, kteří tvořili jádro kapely. Jak jejich sláva rostla a přidávali se noví členové, změnili název na The Six a začali to rozjíždět ve velkém.


Nedaleko se pohybovala Daisy Jones, talentovaná písničkářka, která však budila

pozornost spíš svým zjevem a chováním, známá vymetačka večírků, pro kterou drogy rozhodně nebyly cizím pojmem. A tak někoho z producentů napadlo: hej, co tyhle dát dohromady?


Sledujeme jednotlivé členy v procesu vzniku nové desky, jejich vzájemnou interakci, chemii, nenávist a lásku, potom je provázíme na turné – v tomto ohledu je kniha opravdu velmi pestrá a díky střídání pohledů a míst dění velmi rychle plyne a nutí čtenáře pokračovat pořád dál. Obsahuje sice několik pomalejších pasáží, ty jsou však zde pouze pro to, aby se čtenář nadechl a uvědomil si, jaká jízda je zbytek příběhu. A jízda to opravdu je: plná drog a pravého života hudebních hvězd tak, jak si ho asi většina fanoušků představuje.


Na závěr si autorka připravila ještě nejedno překvapivé odhalení a spoustu ponaučení, možná poněkud kýčovitých, avšak ne dost křiklavých v porovnání s některými jinými pasážemi knihy. Je to jízda a pro ty, kdo slyší v hlavě soundtrack jen podle popisu, taky koncert.


Věřím však, že kniha nesedne každému. Samotný styl vyprávění je prostě až příliš netypický, dále hudební prostředí a přemíra všeho – sexu, drog i toho rokenrolu. Já jsem si její čtení užila a budu ji doporučovat dál.

 

Taylor Jenkins Reid

Překlad: Ondřej Sobotka

Vydal: Dobrovský v edici Kontrast Vintage, 2020

Vázaná, 349 stran

ISBN: 978-80-7642-079-3


13 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page