top of page

Cupcakes stokrát jinak

Aktualizováno: 17. 6. 2020

Než se vrhneme do víru pečení, ráda bych upozornila na název tohoto blogu – Knižní banket. Nebyl zvolen náhodně. Ano, jistě, jedním z důvodů je okouzlení knihou Magic Banquet, ale líbila se mi jednak představa toho, že stejně jako na klasickém banketu by se na tom mém, knižním, mohly podávat různé chody, různé druhy knih – fantasy, detektivky, audioknihy apod., a jednak také byl od počátku záměr mezi knihy přidávat jídlo, které patří do skupiny mých dalších zálib – v době založení blogu to snad byla vášeň, stejně jako hudba (obě věci mírně ustoupily do pozadí kvůli knihám).


Troufám si tvrdit, že umím vařit. Daleko raději ale peču. Koláče, dorty, cukroví, sušenky, ale hlavně cupcakes. Ty považuju za jedno ze svých mistrovských děl a když potřebuju někoho ohromit, jsou to vždycky maličké dortíky, které hrozí, že vybouchnou přemírou čokolády.


Přesto vím, že mám ve svém cukrářském umění mezery, a mám také vzory, které jsem shodou okolností poznala oba, nebo spíš obě, v jeden den. Před pěti lety na jaře jsem se přihlásila na svatební workshop, kde se představovaly různé rukodělné disciplíny, jež by nám, většinou nastávajícím nevěstám, mohly dát pár nápadů, jak svůj den D ještě vylepšit. A jednou z disciplín bylo právě zdobení dortíků a sušenek fondánovou hmotou.


Tuto část dne vedla Hanka Rawlings a jednou z účastnic byla také Lenka "Lelí" Hnidáková. Nyní, o pár let později, mám ve své sbírce překrásné kuchařky obou těchto kouzelnic.To, co první zmíněná představila běžné české domácí cukrářce, to Lelí dotáhla téměř k dokonalosti a díky crowdfundingové kampani, ve kterém jsem také přispěla, otevřela první specializovaný obchod s cupcakes v Praze. V loňském roce vyšla také její kniha, kde svou cestu k dortíkům popisuje.


Hanka Rawlings mi dala nápad a postup, jak zdobit fondánem, a to jednak větší plochy, ale také menší útvary jako lístky a kytičky, kterými lze cupcakes zkrášlovat. Dále z jejího workshopu a posléze kuchařky stále používám recept na máslové sušenky a čokoládovou hmotu zvanou ganache.


Jedná se o čokoládu rozpuštěnou ve smetaně, takže vznikne opravdu hutná, ale opravdu čokoládová hmota, která není příliš vhodná na samostatné zdobení. Pokud se vám ji však přeci jen podaří protlačit zdobičkou, získáte čokoládový útvar, který se nerozteče ani na prudkém slunci, a to je opravdu silný argument pro využití ganache.Od Lelí jsem si odnesla další tipy na vylepšení krémů, které jsou pro mě dlouhodobou výzvou. Kupodivu s pečením korpusů jsem nikdy problém neměla. Dokonce když jsem přešla z velkých cupcakes na malé, zůstala jsem u receptu přímo přiloženého k pečící formě.


Lenčina kuchařka je úchvatně zpracovaná po grafické stránce a nabízí širokou paletu korpusů a krémů, které lze vzájemně více méně do nekonečna kombinovat – i když u každého receptu najdete také doporučené párování.Velkým zážitkem je také osobní návštěva její cukrárny, kterou najdete na konci Karlova náměstí, konkrétně ve Vyšehradské 53. Zde jsem ochutnala mnoho z jejích dortíků, které jsem mimo jiné objednala také na svou oslavu 30. narozenin. Za mistrovský kousek ale považuji jednorožčí cupcake, který pod vícebarevným krémem ozdobeným fondánovým rohem a oušky skrývá opravdu překvapivé tajemství – kombinaci kyselé marmelády a burákového másla.No, a pak jsou tu moje výtvory. V porovnání s jednorožcem nemám co do designu šanci, ale chuťově si zejména milovníci čokolády opravdu přijdou na své. Čokoládový korpus buď připomíná brownie, nebo je naopak lehoučký a nadýchaný díky receptu s nízkým podílem mouky, který je doporučený pro výrobu těch maličkých dortíčků (všimněte si porovnání velikosti s lentilkou a oříškem). Jako krém se nebojím používat neředěnou ganache, protože už jsem se s ní za ta léta naučila pracovat. Pokud ale vím, že potřebuji dortíků vyrobit více, nebo se nemusím bát vyšších teplot, ganache našlehám se šlehačkou podle rady Lelí a vznikne další velmi zajímavá, ale stále dostatečně čokoládová variace.Jaké cupcakes máte nejraději vy? Holdujete čokoládě, nebo byste zkusili i další z mých oblíbených variant, mezi které patří matcha? Máte vlastní oblíbený recept?


 

Knížky najdete zde:Tento příspěvek vznikl v rámci blogerské výzvy Na blogu záleží.

31 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commenti


bottom of page