Můžu mluvit jen za jednu instituci, zato však jednu z největších se spoustou poboček v hlavním městě – Městskou knihovnu v Praze.
Nedávno se na našem intranetu objevil souhrn nejpůjčovanějších titulů za uplynulý rok, který můžeme porovnat se soupisy z předchozích let (protože my v knihovně milujeme tabulky a statistiky a tak vůbec).
Světe, div se, přední příčky se v uplynulých letech příliš nemění, takže přidám pár zajímavých faktů, které lze tabulek vyčíst:
Žítkovské bohyně se vyšvihly na první místo v roce 2014 a vydržely tam až do roku 2017 (poprvé vyšly 2012 a v roce 2013 obsadily 3. příčku), v uplynulých dvou letech se postupně posouvají na nižší pozice, ale stále zůstávají v TOP10.
Od té doby se o přední pozice přetahují Hartl a Třeštíková. Zatímco v roce 2018 byl Hartl na 1. (Okamžiky štěstí) a 4. místě (Malý pražský erotikon), v roce 2019 ho přeskočily Bábovky Radky Třeštíkové.
Hana Aleny Mornštajnové vyšla v roce 2017, v TOP 10 roku 2018 ale nefiguruje. Loni se umístila na 5. místě (hned za 2x Hartlem a 2x Třeštíkovou).
Dalšími dvouletými stálicemi v TOP10 jsou Poslední aristokratka (Boček), Malý princ (Saint-Exupéry) a Dívka v ledu (Bryndza).
V roce 2017 se na třech místech z TOP 10 objevilo jméno Galbraith. O rok později už je tam nenajdeme vůbec.
Nejlépe umístěný komiks pro dospělé byl v roce 2015 Usagi Yojimbo (souhrn celé série).
Éra největšího zájmu o Milénium Stiega Larssona probíhala v letech 2011 až 2014.
Dokonce i Stmívání Stephenie Meyer se dostalo do TOP 10, a to v letech 2011 a 2012.
V dětské literatuře dlouhodobě kralují Simpsonovi (opět součet všech titulů série dohromady), dále série Objevujeme svět, Víly Nevíly, Dům myšek a Můj milý deníčku.
Nejpůjčovanější dětskou knihou mimo série jsou Petiškovy Staré řecké báje a pověsti.
Překvapilo vás něco z toho? A pro co si do knihovny chodíte nejčastěji vy?
Právě čtu:
Great blog you have hhere