© 2019 by Aya.

Proudly created in 2015

with Wix.com

Czech Republic

  ​Česko

  THE PALE DREAMER

  Samantha Shannon

  Vydal: Bloomsbury Paperbacks, 2016. eISBN: 978-1-4088-8417-1.

  Krátká novela ze světa Kostičasu popisuje začátky Paige Mahoneyové u Sedmi ciferníků. Šestnáctiletá Paige je u Jaxona tři měsíce a zatím mu obstarává jen běžné papíry. Dostane však první velký úkol – společně s Nickem vypátrat jednoho silného poltergesta, kterého potom Jaxon, Bílý vazač, spoutá. V ulicích je však nutné používat přezdívky a Paige zatím žádnou nemá. Také o tom, jak ke jménu Bledý snílek přišla, pojednává novela The Pale Dreamer.

  Bylo rozhodně zajímavé dozvědět se více o Paigině minulosti, ale pro pochopení událostí v Kostičasu ani Vidořádu není čtení této novely nezbytné. Ba naopak, neobsahuje v podstatě žádná vysvětlení fungování tamního světa a společnosti, proto čtení před Kostičasem jednoznačně nedoporučuji. Naopak považuji za vhodné zachovávat pořadí, ve kterém byly knihy vydány, tedy číst Bledého snílka až po Vidořádu. Výskyt postav jako Ognena Maria (Marie Ogněna) nebo Hector se tak stává samozřejmým i bez vysvětlování.

  Pro mě bylo čtení Bledého snílka zajímavé právě tím, že necelý měsíc starou knihu jsem zvládla v angličtině. Musela jsem se tak poprat s pojmy jako mollisher a Mime-lord. Znovu tak můžu ocenit práci a důvtipnost české překladatelky Lenky Kapsové, a to i přes osobní antipatie k výrazu kočena.

  Jsem zvědavá, jestli kniha vyjde i česky. Rozhodně by byla cenným přírůstkem v mé Kostičasové sbírce, i když ne jejím nejsilnějším dílem.