© 2019 by Aya.

Proudly created in 2015

with Wix.com

Czech Republic

  ​Česko

  ČÁRY ŽIVOTA

  Veronica Roth

  Vydal: CooBoo, 2017. ISBN: 978-80-7544-267-3.

  Čáry života jsou úvodním dílem nové série autorky, kterou proslavila trilogie Divergence, jež se dočkala i filmového zpracování. Nový svět se tomu našemu podobá jen velmi mírně. Sluneční soustava má devět velkých planet a množství malých, lidé žijí na každé z nich, ale způsob života a kultura jsou odlišné. Výjimkou nejsou ani pokročilé technologie umožňující meziplanetární cestování v kulisách doslova starověkých. Právě tak žijí Šoteti, z jejichž vládnoucího rodu pochází hlavní hrdinka příběhu.

  Cyra Noavek je okolím považována za zrůdu, hračku v rukách staršího bratra, který její dar bolesti používá k mučení lidí a výslechům. Málokdo však tuší, že je to jen depresemi a vlastními bolestmi týraná dospívající dívka. Počet čar života na její paži při tom narůstá, aniž by ona sama chtěla. Za každý ukončený život jeden zářez.

  Její kapitoly vyprávěné ich formou se střídají s vyprávěním chlapce, později mladého muže, Akose. Jeho zvláštní schopností je něco, co dokáže Cyře pomoci. Jeho kapitoly jsou však psané er formou, nezdají se proto tolik osobní. Jako by Cyra byla v tomto příběhu opravdu ta hlavní.

  Svět, který Veronica Roth vytvořila, je detailně propracovaný, svým způsobem unikátní a velmi zajímavý. Vyspělé technologie se v něm mísí s energií magické podstaty, která dává každému člověku jeho vlastní specifický dar. Někteří však mají i něco navíc – osud. Akos i Cyra pocházejí z významných rodů a jejich osudy jsou známé. Tento fakt nastolí také otázku, nakolik může člověk svůj osud změnit. A právě bitva o (ne)naplnění osudu žene hlavního záporáka, Cyřina bratra Ryzka, kupředu.

  Čáry života nepřekypují svižným tempem. Nejkrásnější na nich je právě ono objevování zákonitostí světa, výpravy na vzdálené planety i do jiných kultur. Samotný příběh jako by ustupoval do pozadí, kniha tempo spíš ztrácí, než by ke konci gradovala. Velké finále tak nevzynívá dostatečně velkolepě, a to ani přes pár úmrtí a celkem překvapivá rozhodnutí některých postav. Autorka se nevyhýbá ani fyzickému násilí vůči hlavním postavám, avšak jedna z nejdůležitějších scén je vyprávěna zprostředkovaně.

  Ve dvou třetinách knihy se najednou změní prostředí a čtenář se může jen domýšlet, co se stalo a proč tomu tak je. Odpověď přichází během několika kapitol, ale, upřímně, nedává příliš smysl.

  Nemůžu říct, že by Čáry života nestály za přečtení. Jejich svět pro mě má jistou přitažlivost, ale zejména závěr knihy není strhujícím akčním dobrodružstvím, které by vás nenechalo spát. Nastoluje několik filozofických otázek a také touhu poznat další planety této sluneční soustavy, kvůli kterým do dalšího dílu půjdu. Jen osudy hlavních postav mě netáhnout tolik, kolik by mohly, což je škoda. Cyra má celkem zajímavý potenciál, ale Akos je spíše zapomenutelnou postavou. Jsem zvědavá, jaké další příhody pro ty dva autorka chystá.

  68 %